Cyklistům vycházejí města vstříc, chybí jim ale peníze i chuť

Praha – Podmínky pro cyklisty se v českých městech postupně zlepšují. Prosazování změn ve prospěch kol ale stále naráží na řadu problémů. Hlavně kvůli tomu, že se musí upravovat dopravní systém jako celek. A to vyžaduje nejen větší investice, ale i přesvědčování veřejnosti, že cyklistika není jenom sport. Jeden konkrétní problém právě řeší Praha. Už čtyři roky slibuje pražský magistrát cyklistům asfaltový pás na Václavském náměstí. Ani teď, v rámci rekonstrukcí tramvajových kolejí, na to ale nikdo nemyslel. A zůstávají tu tak dlažební kostky.

Rekreační cyklostezky jsou o víkendech plné. Na cestu do práce nebo do školy se ale na kole odváží málokdo. Zařadit kola mezi městské dopravní prostředky totiž není jednoduché. Mnohde by se vešla třeba na chodník, ale tam ji města zase kvůli platným předpisům vyznačit nesmí. „Jde hlavně o to, aby byla cyklistům zaručena bezpečnost, a to už jsou investice,“ podotkl cyklokoordinátor Stanislav Losert.

Hlasitě se cyklisté ozývají v Praze. Dopravní podnik pokládá nové koleje v ulici Vodičkova a Jindřišská. Mezi nimi už bude nově asfalt pro lepší průjezd cyklistů. U zastávek Václavské náměstí ale budou muset z kola sesednout. Žádná z firem totiž dlážděný úsek přezdívaný tankodrom nemá v plánu opravit. „Městské organizace, které jsou zodpovědné za tuto realizaci, neměly jakýkoliv zájem s tímto místem cokoliv dělat, což je opravdu obrovské selhání,“ podotkl cyklistický aktivista Vít Masare.

Výměna kostek na dvousetmetrovém úseku možná přijde na další miliony

O nutnosti výměny této dlažby plné výmolů se přitom na magistrátu mluví už čtyři roky. V koordinaci oprav celé trati podle stavbařů teď zaspala hlavně magistrátní cyklokomise. „Řešíme zastávky, tak jsme dostali pokyn od komise Praha bez bariér, ale cyklokomise měla zadat tento požadavek Dopravnímu podniku, který projekt vytvářel,“ podotkla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací. Dopravní podnik prý ale žádný oficiální požadavek, aby realizoval úpravy pro potřeby cyklistů, nedostal.

Podle zkušenosti Asociace cykloměst je ale důležité změny ve prospěch kol prosazovat. Vzorem jsou jim zahraniční města, kde se ukázalo, že jsou cyklisté přínosem nejen pro ekologii, ale i pro dopravu a ekonomiku.

Nahrávám video
Podmínky pro cyklisty ve městech se postupně zlepšují
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud poslal do vazby Američanku obviněnou v případu žhářského útoku v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby Američanku obviněnou v případu březnového žhářského útoku na zbrojovku LPP Holding v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Už dříve poslal tento soud do vazby pět jiných obviněných. Ženu zadržela na Slovensku tamní policie v březnu. Slovenští policisté ji českým kolegům předali ve čtvrtek.
11:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pražský hrad zpřístupnil reprezentační prostory

Stovky návštěvníků proudí na Pražský hrad, aby si prohlédli výjimečně zpřístupněné reprezentační prostory. Lidé přijeli z celé České republiky. Na otevření sálů, ve kterých se konají významné státní, protokolární a společenské události, čekali od brzkého rána. Prohlídka začala v 9 hodin, poslední vstup bude možný v 17:30. Zdarma jsou během dne otevřených dveří přístupné také další hradní památky, expozice a zahrady.
před 8 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Takhle mění nový Dvorecký most tramvajovou dopravu v Praze

Kvůli novému Dvoreckému mostu, který se otevřel o tomto víkendu, dochází ke změnám celé řady tras tramvají v hlavním městě. Přiložená infografika ukazuje jednoduše a názorně všechny důležité změny v tramvajové dopravě po Praze.
před 14 hhodinami

VideoPřed pěti lety vyšla najevo ruská stopa ve Vrběticích

Před pěti lety došlo k vyostření diplomatických vztahů mezi Českem a Ruskem – odstartovalo ho oznámení o zapojení agentů GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Protože Moskva při vyšetřování nespolupracovala, musela česká policie kauzu odložit. Důkazy ale podle ní jasně ukázaly na záškodnickou operaci vojenské rozvědky. Česko vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády, které označilo za agenty tajných služeb. Výzvu k náhradě škody Rusové odmítli.
včera v 20:18

V brněnském studiu ČT vznikl stávkový výbor v reakci na návrh zákona

V brněnském studiu České televize (ČT) vznikl v reakci na vládní návrh zákona o médiích veřejné služby stávkový výbor. Podle členů výboru návrh ohrožuje existenci televizních studií v Brně a v Ostravě, uvedl předseda výboru Jan Havlík. Návrh se totiž o nich vůbec nezmiňuje. Stávkový výbor má nyní jedenáct členů, podle Havlíka situaci sleduje a je připraven činit další kroky k obraně veřejnoprávního média.
včera v 16:37

Vojta Náprstek se narodil před 200 lety. Do Prahy přinesl vzdálené civilizace i feminismus

Vojtěch či Vojta Náprstek byl mužem mnoha talentů, ovlivnil tak tuzemskou společnost mnoha nejrůznějšími způsoby. Jeho odkaz dodnes přetrvává například v muzeu mimoevropských kultur v Praze, které nese jeho jméno.
včera v 13:30

Soud potrestal podmínkou ženu, která v Českém Krumlově poškodila desítky aut

Žena, která předloni na podzim poškodila v Českém Krumlově téměř stovku aut, dostala u soudu jedenáctiměsíční podmínku s odkladem na tři roky. Soud ji pravomocně potrestal za poškození cizí věci. České televizi to řekl mluvčí soudu Matěj Novák. Žena poškodila v centru města i na sídlištích auta rýhami a ulamovala jim zrcátka. Podle policie způsobila škodu za téměř půl milionu korun.
včera v 11:39

V přerovském podniku Meopta hořelo, škoda je padesát milionů korun

Při požáru rozvodny v přerovském podniku Meopta vznikla škoda padesát milionů korun. Hasiči jej ve čtvrtek likvidovali až do večera, zásah trval pět hodin. Nikdo nebyl zraněn a nebyla nutná ani evakuace, uvedli hasiči. Příčinou požáru byla podle policie závada na elektroinstalaci. Meopta vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití. Také podle vedení Meopty je vyloučeno cizí zavinění požáru.
včeraAktualizovánovčera v 11:29
Načítání...