Vysočina/Karlovy Vary - Vzhled ulic a náměstí českých měst stále na mnoha místech kazí řada nemovitostí, o které se jejich majitelé nestarají. Úřady jsou ale na takové neudržované a neupravené budovy krátké. Pokud přímo neohrožují kolemjdoucí, nemohou s nimi dělat prakticky nic. Vyprávět by o tom mohli třeba zastupitelé Žďáru nad Sázavou nebo Havlíčkova Brodu. Naopak v Karlových Varech se daří podobným problémům předcházet - radní postupně zpřísňují pravidla pro všechny majitele domů i stavební firmy.
Chátrající budovy hyzdí tváře měst, radnice jsou na ně krátké
Největší ostudou náměstí ve Žďáru je už od roku 1997 bývalý hotel. Chátrající budova střídá majitele jak na běžícím pásu, žádnému z nich se ale nepodařilo ji opravit. "Město má snad jedinou možnost podle zákona o obcích - prohlásit, že tento objekt, tato stavba, narušuje veřejný pořádek. I pak by se ale mohlo zabývat snad jedině uložením pokuty.
Ani současný vlastník, firma VHS Bohemia, nesehnal dotace a o budoucnosti nemovitosti na kameru mluvit nechce. Poslal pouze písemné vyjádření. „Naše společnost je ochotna a připravena v nejbližších dnech jednat s vedením města Žďáru nad Sázavou o případném odprodeji objektu,“ uvedl předseda představenstva společnosti.
Podobný problém jako ve Žďáru řeší, i když v menším měřítku, také v Havlíčkově Brodě. Na Dolní ulici, která je vstupní branou do historického centra, chátrá bez využití už asi osm let novinový stánek. V minulém týdnu navíc vyhořel. Ani tak ale úřady neumí majitele donutit k nápravě. „Tento stánek je prostě jakýmsi vředem a je možné, že ho bohužel budeme muset respektovat i v tom novém uspořádání uličního prostoru,“ konstatuje radní města Libor Honzárek (TOP 09). Město pověřilo i právníky, aby našli způsob, jak stánek z ulice odstranit. Zatím neúspěšně.
V Karlových Varech si vědí rady
Dvacet let zkušeností s podobnými problémy mají také Karlovy Vary. Město se muselo vypořádat s ochranou památkových objektů stejně jako s tlakem novodobých investorů. Radní postupně zpřísňují pravidla pro stavební firmy i majitele domů - a jejich snaha má první výsledky. „Pozemky pro výstavbu pronajímáme až do doby kolaudace. Teprve při zkolaudování stavby, která tam měla stát, pozemek odprodáváme na základě smlouvy o smlouvě budoucí,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Jan Kopál.
Ještě přísnější jsou radní při prodeji nemovitostí. Například nový majitel Národního domu musí dodržet termíny oprav a rekonstrukcí, jinak mu hrozí statisícové sankce. Stejně nesmlouvaví byli zastupitelé i vůči kraji, který dostal jednu z nejhodnotnějších městských památek Císařské lázně. Pokud krajský úřad památku neopraví, bude ji muset městu vrátit.
Karlovy Vary usilují o zápis mezi památky UNESCO. Proto důsledně hlídají rozvoj lázeňského centra. Město památkářům nad rámec zákona o památkové péči pomáhá ještě dalšími předpisy. Město chce ovlivňovat i to, jak vysoké a objemné budou nové stavby kolem lázeňského centra, aby nenarušily historickou podobu. „Jde nám o to zachovat historické jádro co nejvíce podobné vývoji 19. a začátku 20. století,“ dodal Kopál.