Český motor pohání unikátní americký ultralight

Velká Bíteš – Čeští letečtí konstruktéři opět ukázali, že patří mezi světovou špičku. Motor, který vyvinula První brněnská strojírna ve Velké Bíteši, použili Američané v jednom z mála proudových ultralightů na světě. V kategorii malých proudových motorů se český výrobek TJ-100 řadí mezi nejvýkonnější na světě.

Malý proudový motor TJ-100 vyrábí První brněnská strojírna ve Velké Bíteši. I když je to z Bíteše do Spojených států pořádný kus cesty, hned jak se zástupci americké firmy Sonex Aircraft s tímto českým výrobkem seznámili, rozhodli se, že to je to pravé pro jejich experiment. Americká firma totiž buduje unikátní tryskový ultralight Subsonex – stavebnici, kterou si může sestavit každý ve své garáži. 

Firma Sonex Aircraft ovšem nebyla jediná, kterou český motor oslovil. Zaujal i amerického pilota unikátního akrobatického větroně Super Salto. „Jak mě napadlo dát proudový motor do kluzáku? Mnoho let jsem s kluzáky létal na různých leteckých přehlídkách, ale víte, pro kluzák potřebujete vlečné letadlo s pilotem. A jak jsem různě cestoval, bylo občas obtížné vlečné letadlo s pilotem nalézt. Takže proudový motor se ukázal jako dobré řešení tohoto problému,“ popsal pilot Robert Carlton. 

Nahrávám video
Reportáž Zuzany Janákové
Zdroj: ČT24

Motor patří mezi světovou špičku 

První brněnská strojírna má letcům opravdu co nabídnout. V kategorii malých proudových motorů se řadí TJ-100 s tahem až 1200 newtonů mezi nejlepší na světě. „Vyznačuje se především nízkou váhou, která je kolem 20 kilogramů. Právě svým charakteristickým poměrem váha/výkon je určen pro pohon bezpilotních prostředků a letadel. V Česku není příliš rozšířené létání s letouny, které využívají proudových pohonů,“ popsal úspěšný bítešský výrobek Bohumil Antoš z divize letecké techniky tamní továrny. 

„Motor je charakteristický tím, že ho uvádí v pohyb proud vzduchu. Nejedná se o motor určený pouze pro letouny, ale také pozemní jednotky, ale právě poměrem výkonu a hmotnosti je pro letecký průmysl speciální. Především je proto určen do bezpilotních zařízení a letounů. Jeho vývoj začal už před deseti lety, do dnešního dne se podařilo prodat přes 350 těchto motorů do celého světa a má i úspěch na světových výstavách.“

Bohumil Antoš, divize letecké techniky První brněnské strojírny

Český motor, ale nepohání jen zahraniční stroje, dostal se pod kapotu i dvou tuzemských letadel. Motor z Velké Bíteše používá větroň Blaník a prototyp bezpilotního letounu Marabu z Vysokého učení technického v Brně (VUT). „Původně jsme chtěli použít jenom proudový motor. Jednak protože je to zajímavé, koncepce toho letounu jsou takové netradiční. Nás potom zarazila jen vyšší spotřeba motoru,“ řekl za letecký ústav strojní fakulty VUT Antonín Píštěk. Česká legislativa však běžné užívání tohoto typu motoru zatím neumožňuje, schválený je pouze pro testovací účely pro další vývoj motoru. 

České konstruktéry možná čeká další úspěch – První brněnská strojírna už nyní testuje nový turbovrtulový motor, který zatím na trhu konkurenci nemá.

Ultralehké letouny (Ultralight) jsou malá letadla s místem nanejvýš pro dvě osoby a maximální vzletovou hmotností do 450 kilogramů. Požadavky na jejich parametry se však v různých zemích liší. V České republice patří mezi nejoblíbenější typ sportovních letadel pro amatérské piloty. Jejich předností je poměrně nízká cena a levnější provoz oproti větším strojům. Průkaz pro jejich pilotování lze navíc získat už po 20 hodinách tréninku. Dohled nad provozem ultralehkých letadel v České republice zajišťuje Letecká amatérská asociace (LAA ČR).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal Deník.cz. GIBS nechce případ konkrétněji komentovat. Mluvčí žalobce stíhání potvrdil.
15:08Aktualizovánopřed 9 mminutami

O pronájem pozemků u Hustopečí zasažených benzenem má zájem Diamo

Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to nabídla majitelům pozemků, kterých je 45. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení, zjistila agentura ČTK. Pozemky, které procházejí sanací, mají rozlohu zhruba jedenáct hektarů, od nehody vlaku leží ladem. Odškodnění se jejich majitelé zatím nedočkali, požadovat ho budou moci až po viníkovi nehody. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno, řekla policie.
před 26 mminutami

Polská tajná služba potvrdila zatčení muže a ženy kvůli požáru v Pardubicích

Polská kontrarozvědka (ABW) potvrdila zatčení dvou polských občanů v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. Stanice TVP Info ve středu informovala o zadržení dvou polských aktivistů v minulém týdnu. Dvojice je podle ABW podezřelá z napomáhání při založení požáru a soud oba na tři měsíce umístil do vazby. Zadržení – muž a žena – se k činu nepřiznali, dodala ABW.
před 3 hhodinami

Výstavní připomínka Adrieny Šimotové začíná Rozhraním

Filozofující malířka a básnířka Adriena Šimotová se narodila před sto lety. Průřez její tvorbou představuje výstava Rozhraní v Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Jedná se o první ze tří výstav, které se k tomuto výročí letos chystají.
před 5 hhodinami

Na Velikonoce se oteplí, v neděli až na dvacet stupňů, v pondělí může pršet

Během prodlouženého velikonočního víkendu se v Česku postupně oteplí, v neděli až na víc než dvacet stupňů Celsia, místy se objeví přeháňky. V noci ještě může na některých místech slabě mrznout a na vrcholcích hor sněžit. Na Velikonoční pondělí s tradičním koledováním se mírně ochladí a častěji než v předchozích dnech bude pršet, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

Reorganizace Agentury pro sociální začleňování budí obavy obcí i krajů

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) sloučilo Odbor bydlení a Agenturu pro sociální začleňování do Odboru rozvoje bydlení a soudržnosti a zrušilo patnáct pracovních míst. Města a obce, které se dlouhodobě potýkají se sociálním vyloučením, varují, že by mohlo dojít k narušení zavedeného systému pomoci. Resort ale tvrdí, že jde pouze o reorganizaci a podpora zůstane zachována. Odbory přesto vyhlásily stávkovou pohotovost a upozorňují na možné ohrožení projektů i spolupráce s obcemi.
před 18 hhodinami

ŘSD letos zahájí výstavbu téměř stovky kilometrů dálnic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos zahájí výstavbu 98,5 kilometru nových dálnic a více než sedmdesáti kilometrů silnic I. třídy. Prvního dubna začala stavba dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. Ještě letos by měla začít také výstavba dvou úseků D35 od Svitav k Mohelnici, které vzniknou ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru (PPP). Loni se dálniční síť rozrostla o 66,7 kilometru, v roce 2024 o 110,6 kilometru.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Zlín si připomíná 150. výročí narození Tomáše Bati

Zlín si připomíná 150 let od narození Tomáše Bati. Ten založil obuvnickou firmu, která zaměstnávala tisíce lidí nejen v tehdejším Československu. Památník Tomáše Bati ve Zlíně otevřel novou expozici Vysněné město, vzpomínkové akce se konaly u Baťovy sochy v Otrokovicích i u hrobu na zlínském Lesním hřbitově. Program připravila také Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Výročí Baťova narození je zařazeno i do Kalendáře výročí UNESCO.
před 21 hhodinami
Načítání...