Část obžalovaných ve vedlejší větvi kauzy Stoka dostala podmínky

Krajský soud v Brně uložil části obžalovaným ve vedlejší větvi korupčního případu takzvané kauzy Stoka podmíněné a peněžité tresty. Šlo o čtyři obžalované, kteří už dříve ve věci prohlásili vinu. Peněžitým trestem soud potrestal i jednu firmu. Hlavní líčení se zbývajícími obžalovanými, kteří vinu popřeli, je v plánu na konci února. Ve vedlejší větvi jde o „spodní patro“ kauzy, vesměs jednatele či řemeslníky, kteří podle obžaloby za úplatky dostávali zakázky. Rozsudek není pravomocný, část obžalovaných i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání.

Soud ve věci poprvé jednal loni v listopadu, tehdy část obžalovaných prohlásila vinu, část vinu popřela. Pro jednodušší řízení proto soud kauzu rozdělil na dvě samostatná řízení. Nyní projednal věc obžalovaných, kteří se doznali. Šlo o jednatele firem či živnostníky, kteří podle obžaloby dávali patnáct procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázky získali. Soud je potrestal za zjednání výhody. „Všichni prohlásili vinu, soud toto prohlášení přijal. Tresty byly oproti obžalobě sníženy, soud se s tím z velké části ztotožnil,“ uvedl předseda senátu Michal Zámečník.

Obžalovaný Libor Zach ze soudní síně odešel se souhrnným trestem tři roky podmíněně odloženým na pět let a peněžitým trestem šedesát tisíc korun. Soud nad mužem také vyslovil dohled.

Vladimíru Juříčkovi soud také ukládal souhrnný trest, a to jeden rok podmíněně odložený na tři a půl roku a peněžitý trest pětačtyřicet tisíc korun. Oba muži už byli podmínkami dříve potrestáni v nesouvisejících věcech.

Marcel Slováček od soudu odešel s trestem jeden a půl roku podmíněně odloženým na dva roky a peněžitým trestem osmdesát tisíc korun.

Jen peněžitý trest soud uložil Jiřímu Holkovi, a to 180 tisíc korun. Obžalované firmě soud uložil peněžitý trest tři sta tisíc korun.

Případ Jana Molitora, který ve věci také prohlásil vinu, soud vyčlenil k samostatnému řízení. Molitor se totiž k soudu nedostavil.

Zbylých pět obžalovaných, kteří vinu popřeli, bude v hlavním líčení na konci února pokračovat v dokazování. Je mezi nimi také trojice lidí, která úplatky údajně přijímala. Policie obvinila podezřelé v létě 2020. Původně šlo asi o tři desítky lidí, kdy případy těch, kteří se přiznali, mohly být vyřešeny mimosoudně.

Obžaloba dotyčné viní buď z přijetí úplatku, nebo podplácení a také ze zjednání výhody. Šlo v jednotlivostech o úplatky třeba i za několik tisíc korun, v některých případech jsou podstatně vyšší, kdy v souhrnu u několika obžalovaných dosáhly statisícových až milionových částek.

Krajský soud v Brně v kauze Stoka rozhodl předloni na konci května, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) uložil 9,5 roku vězení, podle rozsudku byl hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popřel, proti rozsudku se odvolal, stejně jako žalobce a další obžalovaní. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Načítání...