Část obcí na Jihlavsku zůstala bez obchodů

4 minuty
Události v regionech: Uzavřené obchody na Vysočině
Zdroj: ČT24

Zhruba třicet prodejen na Jihlavsku na konci loňského roku zavřela společnost Lapek. Důvodem byly špatné ekonomické výsledky firmy. Některé vesnice kvůli tomu zůstaly bez obchodu, část prodejen si ale převzali jiní provozovatelé. Obchodům v malých obcích se prostřednictvím dotací snaží pomoci i stát.

V Puklicích zůstalo otevřeno bez přerušení. Obchod převzal nový nájemce. „Převzali jsme si ty prodejny, které pro nás měly ekonomicky smysl. Navíc je to v lokalitách, kde v okolí působíme, takže zboží tam vozíme,“ uvádí manažer řízení prodejen Coop družstva HB František Červenka. 

„Rozhodně je tady širší sortiment. Stalo se nám o víkendu, že nám došlo maso. Potřebovali jsme maso. To tady dřív nebylo,“ říká o nabídce nového nájemce zákazník Michal Štěpnička.

Paní Marie z obce Růžená si pro pečivo i kapesníky může přijít kdykoli. Má to do obchodu jen pár metrů. „Někdy jedu s mladými. Někdy nemají čas, tak musíte čekat u autobusu,“ popisuje. Za novou prodejnu je ráda. Když původní Lapek zavřel, začala jednat radnice – do bývalé garáže investovala 300 tisíc korun.

„Obec místnost – nebo prodejnu zařídila a pronajala jí paní Ondráčkové. A obec bude platit kompletně náklady na celou energii,“ vysvětluje starosta Růžené Martin Široký (nestr.).

V Kozlově zůstal obchod zavřený

V Kozlově jsou dveře obchodu už od 16. prosince zavřené. Protože jiné prostory radnice nemá, chtěla budovu odkoupit. „Poslali odpověď, že nebudou prodávat budovy, že se na tom shodli a že probíhá jednání mezi firmou Lapek a nějakým vietnamským prodejcem,“ říká starostka obce Eva Malá (nestr.).

„Chodila jsem do prodejny celé roky, protože tady žijeme (…). Ale teď jak to zavřeli, je to špatné,“ popisuje obyvatelka Kozlova Marie Václavková. Místo čerstvého pečiva tak bere devětaosmdesátiletá žena rohlíky z mrazáku.

O záchranu venkovských obchodů se snaží i ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím dotačního programu Obchůdek 2021+. V roce 2024 si na svůj provoz 612 prodejen rozdělilo 46 milionů. A program je schválený i na rok 2025.

Na náklady za energie využila dotace více než pětina podpořených koloniálů. Tři čtvrtiny jimi částečně pokryly mzdy. Někteří provozovatelé peníze použili na pokrytí účtů za platební terminál nebo internet.

I v roce 2025 každá prodejna s potravinami, která splní dané podmínky, může získat podporu až 130 tisíc korun.

Dotace jsou určené pro všechny kraje s výjimkou Prahy.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Dotace pomáhá prodejně potravin ve Štětkovicích

Ve středočeských Štětkovicích Lukáš Sirotek s Kateřinou Zemanovou pět let provozují prodejnu potravin. „Jsme tady s paní, na léto máme brigádnici. Na šestou jsme tady, končíme v devět večer,“ říká provozovatel Potravin a minibistra Štětkovice Sirotek.

V sezoně obslouží až sto lidí denně, teď jich chodí kolem dvaceti. Třeba Vlasta Holečková – ač místní – tu pravidelně nenakupuje. Přesto je ráda, že obchod v obci funguje. „Mám auto a peču si doma housky i chleba, takže (nakupuji) jenom, co zapomenu. Kdo nemá auto nebo ti staří lidé, co tady nemají ani rodinu a jsou tady sami, by byli odkázáni na to, kdo jim pomůže,“ popisuje Holečková pozitivní aspekt přítomnosti obchodu v obci.

Dotaci prodejna získala podruhé, v první výzvě programu se Středočeský kraj nezapojil. „Pomáhá to dost. Je to tím, že to využíváme na energie, které během pěti let, co jsme tady vzrostly o více jak tři sta procent,“ říká Sirotek.

„Ono se asi nedá úplně říct množství prodejen, které nám díky tomu v tomto případě nezanikly. Osobně tam teď vidím velkou šanci v nových způsobech prodeje, což v našem případě znamená zavádění automatizovaných a poloautomatizovaných prodejen,“ uvádí místopředseda Sdružení místních samospráv a starosta obce Vysočina Tomáš Dubský (STAN).

I na automatizaci mohou obchodníci žádat o podporu z evropských fondů přes program ministerstva průmyslu a obchodu. Zůstane otevřená do října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...