Areálem ostravské chemičky BorsodChem zahřměl výbuch. Jeden člověk je zraněný

Při explozi a následném požáru v chemičce BorsodChem MCHZ v Ostravě-Mariánských Horách se ve čtvrtek dopoledne vážně zranil jeden člověk. Evakuace zaměstnanců nebyla podle policie nutná a ani lidem v okolí nehrozilo žádné nebezpečí kvůli úniku chemických látek. Na místo i přesto dorazili odborníci z chemické laboratoře. Mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl řekl, že zraněný muž utrpěl mnohočetná poranění, která ohrožovala jeho život. Škoda podle hasičů činí pět až deset milionů korun.

Událost se stala krátce po 10:30. „Kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ sdělila mluvčí Policie Moravskoslezského kraje Eva Michalíková.

Mluvčí také uvedla, že podle prvotních informací s největší pravděpodobností explodovala ethylanilinová nádrž. „Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Okolnostmi a příčinami události se nadále budou zabývat policisté ve spolupráci s hasiči,“ řekla Michalíková.

Při explozi byl vážně zraněn jeden člověk, záchranáři ho transportovali do Fakultní nemocnice Ostrava. „Utrpěl život ohrožující poranění mnohočetného charakteru v oblasti hrudníku, končetin, hlavy a byly tam i známky popálení. Pacient byl ošetřený lékařskou posádkou, uvedený do umělého spánku, zaintubovaný, připojený k řízené ventilaci a transportovaný do nemocnice,“ řekl Humpl.

Škoda bude pět až deset milionů

„Předběžná škoda vyčíslena na místě zásahu se pohybuje v rozmezí pět až deset milionů korun, příčina vzniku požáru je v šetření,“ uvedla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.

Hasiči při příjezdu na místo viděli stoupat hustý černý dým a plameny šlehající z jedné nádrže a přilehlého potrubí. „Hasiči současně prováděli hašení hořící nádrže a ochlazovaní okolních nádrží. Dále hasiči za použití protichemických obleků postupně uzavírali ventily v systému potrubí tak, aby nedošlo k poškození technologie a zabránilo se rozšíření požáru,“ popsala Langerová. Do ovzduší podle ní neunikly žádné nebezpečné látky.

Velitel čety u moravskoslezských hasičů Jakub Kozák na Twitteru uvedl, že ze speciální techniky byl na místě například kontejner se zásobou pěnidla a kombinovaný hasicí automobil. K monitorování ovzduší byli k zásahu preventivně povolání příslušníci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm. Na místě zasahovalo celkem sedm jednotek hasičů.

BorsodChem MCHZ produkuje suroviny pro výrobce polyuretanových, pryžových, farmaceutických, zemědělských či potravinářských výrobků. Hlavní produkt anilin slouží jako základní surovina pro výrobu výchozího polotovaru ve výrobě polyuretanových hmot, které se používají hlavně v automobilovém a stavebním průmyslu. Podnik má téměř čtyři sta zaměstnanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 4 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 4 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 9 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 10 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 13 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 14 hhodinami
Načítání...