Říjen meteorology překvapil tím, jak průměrný byl

V době, kdy přibývá popisů extrémních jevů počasí a rekordních teplot, téměř zapadla zpráva, že Česko má za sebou teplotně docela normální říjen. Jeho hodnoty se podle klimatického zpracování přiblížily na jednu desetinu k normálu let 1981 až 2010 a z mapy odchylek je vidět, že zatímco západ Česka byl chladnější, východ zase teplejší.

Teplotně byl sice říjen průměrný, ale zato byl mimořádně slunečný. Slunce nasvítilo na jižní Moravě i víc než dvě stě hodin, takže moravské hrozny dostaly na poslední chvíli bohatý přísun slunečních paprsků. Výrazně nad průměrem byly ovšem všechny kraje v Česku, a nepřekvapí proto, že z hlediska srážek šlo naopak o podnormální měsíc.

Odchylka od normálu
Zdroj: ČT24
Říjen byl průměrný
Zdroj: ČT24

Z pohledu celé zeměkoule byl tento říjen čtvrtý nejteplejší od roku 1980. Je tedy vidět, že zdaleka ne všechny oblasti planety musejí mít v mimořádně teplém měsíci vysoké teploty. Na obrázku kontinentů (viz níže) pak vynikají Severní Amerika a Sibiř, kde teplota dosáhla hodnot o 4,5 stupně Celsia vyšších, než je dlouhodobý průměr. Právě kvůli tomu se říjen na severní polokouli zapsal jako nejteplejší říjen v historii měření.

Odchylka od normálu
Zdroj: ČT24

Také rok 2021 jako takový má být jedním z deseti nejteplejších let v historii měření. Světová meteorologická organizace a Národní úřad pro atmosféru a oceán (USA) ukázaly, že prvních deset měsíců letošního roku se zatím zařazuje mezi deset nejteplejších roků – a teplotní trend je možná ještě důležitější než konkrétní pořadí jednotlivých let. Naznačuje jednoznačně stoupající tendenci.

Vývoj teplot
Zdroj: NOAA

Nabízí se tedy otázka, zda nás ještě čeká další oteplování klimatu planety a jak velké. Při Klimatické konferenci OSN v Glasgow se často skloňovaly různé hranice zvýšení teploty o 1,5 i o 2 stupně Celsia. Jak se různé možnosti projeví v různých částech zeměkoule, si může každý otestovat na stránce, která obsahuje interaktivní atlas IPCC.

Říjen byl slunečný
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včera v 07:46

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
včera v 07:00

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025

Contrails mají zřejmě silný vliv na klimatické změny

Stopy za letadly někdy na obloze vydrží celé hodiny. Vede to nejen ke vzniku nesmyslných konspiračních teorií o takzvaných chemtrails, které by měly cíleně měnit počasí, ale zejména k reálným dopadům na klima. Vědci teprve začínají chápat, jak silné tyto dopady jsou a jak ovlivňují lidské životy.
4. 5. 2025

Bouřky v Česku působily problémy. Na Ústecku zasáhl turisty blesk

Bouřky v sobotu odpoledne působily problémy na některých místech Česka, zejména na severovýchodě Moravy. Ve Zlínském kraji hasiči zasahovali u 26 událostí. Nejvíce jich bylo na Kroměřížsku a Holešovsku. Šlo o stromy spadlé na komunikace, automobily či elektrické vedení a také poškozené střechy, informoval mluvčí hasičů Pavel Řezníček. V Tisé na Ústecku zasáhl dva turisty blesk. Muž s vážným zraněním skončil v ústeckém traumacentru, ženu se středně těžkým zraněním převezli záchranáři rovněž do ústecké nemocnice.
3. 5. 2025

V sobotu hrozí v části země silné bouře, přívalový déšť a kroupy

V sobotu odpoledne hrozí na severu Čech a později také na východě země ojediněle silné bouřky. Mohou je doprovázet přívalové deště, krupobití a nárazy větru. Výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj lokálně hrozí zatopení sklepů a podchodů, případně také rozvodnění malých toků.
2. 5. 2025Aktualizováno2. 5. 2025

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde také déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
1. 5. 2025Aktualizováno1. 5. 2025
Načítání...