Dillí kvůli smogu zavřelo základní školy na další týden

Indická metropole Dillí kvůli nepolevujícímu znečištění ovzduší o týden prodloužila uzavření základních škol. Děti se do nich nevrátí před 10. listopadem. Vedení středních škol si může samo zvolit, zda upřednostní distanční výuku nebo zůstane u prezenční, napsala agentura AFP.

Dillí patří k městům s nejhorším ovzduším na světě, situace se navíc vždy na podzim ještě zhorší. Znečištění v hlavním městě způsobují především automobily a průmyslové emise, ale i prach ze stavenišť a dým vznikající při spalování odpadků a zbytků zemědělských plodin na polích v sousedních státech. Smog tu má podle AFP každoročně na svědomí statisíce předčasných úmrtí.

Podle listu Hindustan Times vyhlásily úřady pro základní školy v indickém hlavním městě volno tento týden, nyní oznámily jeho prodloužení.

Dillí s 30 miliony obyvatel bylo v neděli podle ukazatelů specializované společnosti IQAir nejznečištěnějším městem na světě. Hladina mikročástic v ovzduší, které jsou tak malé, že mohou proniknout do krve, dosáhla téměř dvacetinásobku maximální úrovně stanovené Světovou zdravotnickou organizací. V první desítce světových měst s nejhorší kvalitou vzduchu výrazně převažují ta asijská, na devátém a desátém místě jsou americká města Chicago a Detroit.

V pondělí se má v Dillí hrát kriketový zápas mistrovství světa mezi týmy Srí Lanky a Bangladéše. Ani jeden z národních týmů ale v posledních dnech netrénoval kvůli obavám o zdraví svých hráčů kvůli smogu, píše AFP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Přes týden bude zataženo, o víkendu se ochladí

Obloha v tomto týdnu zůstane v Česku převážně zatažená, bude často mrholit nebo pršet, ve vyšších polohách sněžit. Teploty postupně porostou, ve čtvrtek mohou místy dosáhnout až jedenácti stupňů Celsia, na víkend se ale poměrně citelně ochladí.
9. 2. 2026

Od večera se bude hlavně na severovýchodě Česka tvořit náledí

Během nedělního večera a v noci na pondělí se bude především na severu Moravy a ve Slezsku místy tvořit náledí či zmrazky. Na ostatním území republiky budou komunikace namrzat především ve vyšších polohách a na horách, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
8. 2. 2026

V příštích dnech bude dál zataženo, mrznout ale má jen v noci

Do neděle bude v Česku převážně zataženo, občas zaprší, na horách může i sněžit, srážek bude více o víkendu. Teploty přes den budou stoupat většinou k šesti stupňům Celsia, v noci bude kolem nuly. Po víkendu se mírně ochladí a mraky na obloze by se mohly alespoň částečně protrhat, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 2. 2026

Na Českomoravské vrchovině se kromě námrazy tvoří i ledovka

Na Českomoravské vrchovině a v jejím okolí se od pondělního večera při zesilujícím větru tvoří námraza – může být i silná a lidé v regionu by s ní měli počítat do středečního večera, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). S ohledem na tvorbu námrazy varoval před rizikem lámání větví či trhání drátů elektrického vedení. Večer ČHMÚ přidal pro širší oblast varování i před ledovkou.
2. 2. 2026Aktualizováno2. 2. 2026

Většinu týdne má být zataženo, mráz postupně ustoupí

V tuzemsku má být v nadcházejícím týdnu většinou zataženo, od středy v nižších polohách s deštěm. Jen ve vyšších polohách může přetrvávat sněžení. V noci má dál většinou mrznout, ale nejvyšší denní teploty se už od čtvrtka nejspíš budou držet nad nulou. Postupně mohou vystoupat až na plus sedm stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Srážky mohou téměř po celý týden namrzat. V noci na úterý a v úterý se také objeví silný vítr.
2. 2. 2026Aktualizováno2. 2. 2026

V Moravskoslezském kraji a na Jesenicku hrozí ledovka

V Moravskoslezském kraji a na Jesenicku v Olomouckém kraji se při mrznoucím mrholení může místy tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí až do sobotní desáté hodiny ranní.
30. 1. 2026

Sníh zkomplikoval dopravu

Počasí ve čtvrtek ochromilo dopravu. Některé středočeské příměstské spoje nevyjely, jiné se zpozdily. Hromadná doprava nabírala zpoždění také v Praze. Na Vysočině a v Plzeňském kraji se stalo několik nehod. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. O víkendu se má opět ochladit, mrznout bude zejména na východě země, a to i přes den, sněžit má však jen výjimečně.
29. 1. 2026Aktualizováno29. 1. 2026

Bouře Chandra způsobila záplavy v Irsku

Britské ostrovy během úterý zasáhly silné deště a nárazový vítr. Podle místních médií se v Irsku i Severním Irsku ocitlo bez dodávek elektřiny více než dvacet tisíc domácností a podniků. Intenzivní srážky výrazně zkomplikovaly dopravu v Dublinu i na přilehlých dálničních tazích. Fotografie z Irska ukazují zaplavené ulice. V Severním Irsku byl vyhlášen druhý nejvyšší stupeň výstrahy před silným větrem, vláda preventivně uzavřela přibližně tři stovky škol a letiště v Belfastu zrušilo část plánovaných letů. Výstrahy před nepříznivým počasím a hlášení o zvýšených hladinách řek zaznamenaly také úřady v Anglii.
28. 1. 2026
Načítání...