Ucho Svobody: Hudba končí, sladce spi!

Byla to zvláštní doba. Neděli co neděli dopoledne jsme chodili obchodovat s deskami. Těšili jsme se na to celý týden, žili v mezidobí úspěšnými nebo neúspěšnými obchody a mezitím, jaksi mimochodem, jsme chodili do práce, hospody, měli děti, rodiny, ženili se a rozváděli, podváděli nebo zůstávali sami. Ale nedělní dopoledne bylo konstantou. Pokud jsme byli v Praze, šlo se na burzu elpíček. Byla samozřejmě nelegální, komunistická policie ji pečlivě monitorovala a čas od času rozháněla. Přesné zadání policie jsem nikdy úplně nepochopil. Kdyby skutečně chtěli, mohli burzu zničit. Byla na veřejném místě, a to se vždy dalo ze všech stran obklíčit a lidem třeba desky i zabavit, cokoliv. Ale probíhalo to nějak tak chaoticky, najednou se odněkud objevilo něco fízlů, lidé se dali na úprk a podle razance zákroku byla pro ten den burza buď jen přerušená, nebo rozprášená.

Pokud na tom kterém místě začaly být návštěvy policajtů pravidelné, našlo se místo nové. Časem jsem se stal členem neoficiálního jádra burzy, které dohadovalo, kde příště. Nejdřív byla burza na Václaváku, to koncem 60. let. Pak na Španělských schodech, Kampě, nejdéle se udržela na Letné ve svahu nad Vltavou, v Krči u Labutě a pak v Motole.

Během této zvláštní doby jsme tam chodili za každého počasí. Nedovedu si představit, co jiného by mě přimělo stát několik hodin v mrazu. Co jiného než muzika. Běžná cena novinky, LPčka dovezeného nelegálně z ciziny, byla v průměru 300 Kčs. Na dnešní ceny přepočteno třeba pět tisíc korun. Dovede si dnes vůbec někdo představit, že by za nahrávku dal tolik peněz? Je ovšem pravdou, že to bylo tvrdé platidlo. Za týden LP, pokud se vám nelíbilo, bylo možné vyměnit za jiné, prodat s mírnou ztrátou nebo i ziskem, podle osobní šikovnosti. Prostě peníze a desky kolovaly často jaksi v kruhu. Diskotéky se rozrůstaly velmi zvolna.

Ale každé takové položky diskotéky jsme si vážili a chovali ji jako poklad. Ony taky desky v té době vznikající byly dodnes nepřekonané. V mnoha případech.

Dnes muzika devalvovala natolik, že kvalitnějšího pokračovatele LP, CD, už skoro nikdo nekupuje a lidem stačí mít muziku v krabičce iPodu, tisíce CD v rozměru pár x pár centimetrů. Samozřejmě v horší zvukové kvalitě. Ale kdo by to řešil, když devadesát procent téhle muziky si opatříte zdarma, za chvíli ji převálcuje jiná a vlastně často ani nevíme, co posloucháme.

Hudba pomalu končí. Členové symfonických orchestrů ze zoufalství nahrávají a hrají kdeco pro kdejakou produkci či zájemce, jen aby se uživili. Vynikající muzikanti urazí často stovky kilometrů na cestě na koncert a zpět autobusem doslova za pár šupů. Lidé, kteří mají talent, za sebou hodiny cvičení - kolik času by jim pak mělo zbýt, aby se mohli soustředit na perfektní výkony v klasickém repertoáru? Na koncertech, na které stejně dorazí jen pár zoufalců, posledních troglodytů, záchvěvu minulosti? Nejprodávanější jsou Eva s Vaškem a všechno, co se tomuto modelu čiré esence (vy víte čeho) přiblíží.

  • LP desky zdroj: www.caymanislander.blogspot.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/448/44767.jpg
  • Orchestr autor: ČT24, zdroj: ČT424 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/215/21439.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...