Zemřel kontroverzní moderátor Jerry Springer, jeho show běžela 27 let

Americký televizní moderátor Jerry Springer, známý svými kontroverzními pořady plnými vulgarismů a potyček, zemřel. Moderátorovi bylo 79 let. Provázel show, která po něm byla pojmenována a běžela sedmadvacet let.

Vystudovaný právník a syn židovských přistěhovalců se v roce 1977 stal starostou města Cincinnati ve státě Ohio na severovýchodě USA, pak se rozhodl pro práci v televizi. Jeho první diskusní pořady o aktuálním dění byly umírněné, později s vidinou vyšší sledovanosti radikálně změnil svůj styl i obsah pořadů.

Nejčastějšími tématy The Jerry Springer Show, která se objevila v roce 1991, byly extrémní mezilidské vztahy. Na konci 90. let sledovanost jeho show předčila všechny ostatní, včetně pořadu Oprah Winfreyové, píše AFP.

Springer svou show označoval za „únikovou zábavu“, zatímco jiní ji považovali za příspěvek k poklesu amerických společenských hodnot, píše agentura AP. Pozvaní hosté ve studiu před publikem otevřeně hovořili o nevěře, intimních problémech či sexuálních úchylkách. Lidé z publika měli volný prostor pro často bouřlivé reakce a při vysílání musela být přítomna ochranka.

Syn židovských imigrantů

Jerry Springer se narodil 13. února 1944 v Londýně židovským rodičům, kteří uprchli do Británie z území dnešního Polska před nacisty. Jeho babička zahynula v Terezíně. V roce 1949 rodina odjela do USA. Springer vystudoval práva a politické vědy a byl členem týmu senátora Roberta Kennedyho, po jeho zavraždění v roce 1968 začal pracovat v Cincinnati v právnické firmě a později se v tomto městě dal na politiku.

První díl jeho slavné show se objevil na televizních obrazovkách v září 1991. Kontroverzní a zároveň úspěšná talk show se v USA vysílala až do roku 2018, celkem vzniklo čtyři tisíce epizod. V ČR se objevila před lety v televizi Nova.

Springer zemřel poklidně, po krátké nemoci, uvedla americká média. Podle některých zdrojů mu loni lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
14. 5. 2025

SOUHRN: Zásadní události úterý 13. května

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 13. května 2025.
13. 5. 2025

SOUHRN: Zásadní události pondělí 12. května

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pondělí 12. května 2025.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Slovenskou televizi a rozhlas povede Flašíková

Generální ředitelkou Slovenské televize a rozhlasu (STVR) zvolila její rada dosavadní programovou ředitelku Slovenské televize Martinu Flašíkovou. Dostala nejvíc hlasů z pěti kandidátů. STVR vznikla loni v červenci ze zrušeného Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Změnu od začátku kritizovala opozice i část zaměstnanců stanice, podle nichž tak vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) STVR ovládla. Vláda to odmítá.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...