Trh s televizní reklamou rostl, majitel Novy hlásí vyšší provozní zisk

Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) vzrostl loni meziročně provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 22 procent na 150 milionů dolarů (zhruba 3,79 miliardy korun). CME v Česku vlastní televizi Nova a další stanice.

Celkové výnosy firmy stouply o pět procent na 638 milionů USD (asi 16,12 miliardy korun). Hlavním akcionářem CME, sídlící na britských Bermudách, je americká mediální skupina Time Warner.

Trh s televizní reklamou se v roce 2016 v šesti zemích, kde CME působí, zvýšil podle firmy o šest procent a výnosy z reklamy stouply o pět procent. Vzrostly také poplatky od provozovatelů kabelových a satelitních platforem za distribuci kanálů CME a příjmy z předplatného, a to o osm procent, podle společnosti díky zvýšení počtu odběratelů.

Největšího provozního zisku OIBDA dosáhla firma v Česku, kde činil 77 milionů dolarů (zhruba 1,95 miliardy korun). Meziročně OIBDA v Česku stoupla o zhruba sedm procent. Výnosy se v Česku zvýšily o 4,2 procenta na 190,4 milionu USD (4,8 miliardy korun).

Analytik Komerční banky Richard Miřátský uvedl, že výsledky CME zaostaly za očekáváním, především kvůli nižšímu růstu tržeb. 

„V našich odhadech jsme předpokládali vyšší růst tržeb především v České republice, kde společnost dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí pouze tříprocentního růstu tržeb,“ uvedl analytik. Zmínil také nižší než očekávanou ziskovost v Rumunsku, Bulharsku a Slovinsku.