Zlín jako vzor architektury. Rodačka Eva Jiřičná převzala cenu a vzpomínala na dětství

Architektka a designérka Eva Jiřičná ve čtvrtek převzala Cenu města Zlína za rok 2018. Ocenění získala za celoživotní dílo v oboru architektury a za šíření dobrého jména svého rodiště. Světově proslulá autorka před měsícem oslavila osmdesáté narozeniny.

„Vyrostla jsem s tím, že jsem byla pyšná, že jsem se narodila ve Zlíně. Můj tatínek tady začínal jako mladý architekt a celý život mi vykládal, jak Zlín a celá zlínská atmosféra a její přístup k moderní architektuře, jak to bylo strašně důležité jako historický počin,“ uvedla Jiřičná, která podle svých slov nikdy netušila, že se do Zlína někdy vrátí a bude tam pracovat.

Jiřičná je autorkou zlínského kongresového a univerzitního centra, navrhla také Vzdělávací komplex zlínské univerzity. Ve čtvrtek vzpomínala také na problémy při stavbách těchto objektů, například řešení akustiky v kongresovém centru, který slouží i zlínské filharmonii.

„Nikdo nemohl zaručit, že to bude fungovat. Neustále jsme zkoušeli vzorky, udělali jsme 82 vzorků akustického obkladu a šance byla půl na půl,“ uvedla architektka, podle které je vždy důležitá spolupráce týmu i lidí na stavbě.

„Říkám svým studentům, že pro architekta není důležitá jen komunikace s klienty a spolupracovníky, ale i s lidmi, co v dešti, zimě svařují nosníky na střeše. To jsou ti lidé, kteří nakonec odevzdají práci, kterou architekt nakreslí,“ uvedla Jiřičná. Dodala, že pořád fungují „zlaté české ruce“, které v kritické situaci dokážou pomoci.

Vzpomínky na dětský kožíšek

Architektka ocenila i měnící se vzhled Zlína, třeba nedávnou rekonstrukci obchodního domu a jeho okolí. „Těší mě každá věc, nedokážu říct, jestli město potřebuje školy nebo školky. Ale i nové chodníky nebo jakékoliv úpravy zahradní, všechno, co zlepší charakter města, je záslužná činnost,“ uvedla Jiřičná. Často prý Zlín při svých přednáškách v zahraničí zmiňuje. 

Proslulá architektka, která před měsícem oslavila osmdesáté narozeniny, prožila ve Zlíně jen několik let, poté se s rodinou přestěhovala. Dnes nad fotografiemi z raného dětství zavzpomínala na svou rodinu a Zlín, jak ho zažila ona. Například na kožíšek ušitý z králičích kůží, který nosila, procházky s rodiči nebo výlety do okolí.

Eva Jiřičná vystudovala architekturu na ČVUT v roce 1962 a dále pokračovala v postgraduálním studiu architektury na Akademii výtvarných umění. Od roku 1968 působí v zahraničí, především v Británii.

Mezi její významné realizace patří autobusový terminál Canada Water v Londýně, vstup a recepce londýnského Victoria & Albert Museum, interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds nebo vlajková prodejna módní značky Joseph, kterou navrhla v roce 1988. V Česku byla podle jejího návrhu postavena například oranžerie na Pražském hradě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 4 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 16 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...