Žižkovy bubny znějí v nebi

Praha – Dlouholetý bubeník Orchestru Karla Vlacha Vladimír Žižka zemřel v neděli ve věku 82 let. Smutnou zprávu oznámil kapelník Václav Hybš, s jehož orchestrem Žižka také spolupracoval. Jazzoví teoretici tohoto muzikanta tělem i duší považovali za pionýra bopového stylu a pozdějšího představitele swingového mainstreamu u nás.

Jeden z posledních veteránů českého velkokapelového swingu se narodil 10. května 1927. Mimořádné nadání pro bicí projevil už v dětství, vyučil se ale strojním zámečníkem. Bubnoval v amatérských souborech – ve druhé polovině 40. let v big bandu Zdeňka Bartáka a současně v nejrůznějších jazzových skupinách, například s Luďkem Hulanem. Výroční cenu pojmenovanou po tomto hudebníkovi udělil Žižkovi v roce 1987 výbor České jazzové společnosti.

Jako konstruktér se Žižka živil do roku 1958, pak ale nastoupil u Karla Vlacha jako profesionální bubeník. Jen s Vlachovým orchestrem natočil Žižka kolem 350 gramofonových snímků, s ostatními soubory jich bylo kolem dvou set. Kromě spolupráce s Václavem Hybšem bubnoval také v kvartetu Karla Růžičky, v orchestru Ferdinanda Havlíka, v Pražském dixielandu, ve skupině Miroslava Kefurta a v Jazzíčku Ladislava Gerendáše.

Od roku 1971 působil Žižka v orchestru činohry Národního divadla Praha a jako přizvaný sólista často účinkoval s Filmovým symfonickým orchestrem a Orchestrem Československé televize. Působil i jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka.