Žďárské Muzeum knihy láká na interaktivní Staré pověsti české

Žďár nad Sázavou - Žďárské Muzeum knihy hostí výstavu Staré pověsti české, kterou loni v pražském Národním muzeu vidělo přes čtvrt milionu lidí. Ve Ždáru bude tato expozice, která přibližuje postavy mytických prapředků i pomocí interaktivních her, otevřena letos i během příští turistické sezony. Památník s upadající návštěvností si od ní slibuje zlepšení zájmu.

Díky výstavě si lidé mohou zajímavou formou oživit příběhy, které by měli znát. „Že to je skutečně fenomén, který po tisíc let žil s národem, stal se součástí rituálu korunovace českých králů a objevoval se i v reklamách a hloupých vtipech,“ řekl autor výstavy Petr Mašek. Exponátů je ve Žďáru kvůli menším prostorám o něco méně než v Praze. „Ale domníváme se, že se nám tady podařilo instalovat to nejzajímavější a to podstatné,“ doplnil.

Výstava nabízí setkání s bájnými postavami českých dějin počínaje praotcem Čechem. K vidění jsou výtvarná díla na motivy starých pověstí, archeologické nálezy, ale i politické vtipy. Do legend lze vstoupit i pomocí počítačových a interaktivních her. Na interaktivní mapě může návštěvník sám určit, v jaké jiné zemi se podle něj měl raději praotec Čech zastavit. Potěžkat také může Bivojova kance.

Nahrávám video
Reportáž Radovana Daňka
Zdroj: ČT24

Muzeum knihy je na žďárském zámku od roku 1957 a od té doby v něm nenastaly větší změny. Odrazilo se to v jeho popularitě. Zatímco počátkem 90. let expozicí ročně prošlo až 20 000 lidí, loni to už bylo jen asi 5 000 návštěvníků. „Bylo to i proto, že tu loni nebyla sezonní výstava,“ vysvětlil Sekera. Kvůli úsporám muselo muzeum minulý rok také snížit počet pracovníků.

Nájemní smlouva na zámecké sály ve Žďáru končí Národnímu muzeu v roce 2014. Muzeum knihy pak už asi v současné podobě ve městě nezůstane. Jak řekl majitel zámku Constantin Kinský, koncepce by se měla sjednotit tak, aby návštěvník viděl celý zámecký areál a aby v něm mohl i něco prožít. Důležitým prvkem by mělo být období baroka. „Je téměř jisté, že expozice Národního muzea, včetně unikátních předmětů, na zámku zůstane. Teď máme nějakou dobu, abychom to vyprecizovali a vypilovali tak, aby to bylo jasné tematicky,“ uzavřel generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nominace na Oscara vysbírali rekordní Hříšníci, český Hurikán neuspěl

Nominacím na ceny Oscar za rok 2025 vévodí film Hříšníci režiséra Ryana Cooglera. Překonal dokonce dosavadní rekord v počtu nominací, má jich o dvě víc, tedy šestnáct. Český krátkometrážní animovaný snímek Hurikán režiséra Jana Sasky se do finále nedostal. Vítězové si pro prestižní sošky dojdou v polovině března.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Třiadvacet postav pro dva herce. Changes ukazují, jak se za den změníme

Dva herci ztvárňují třiadvacet postav v intimní a zároveň ironické inscenaci Changes, kterou v české premiéře uvádí Národní divadlo Brno. Hra současné německé dramatičky Maji Zadeové sleduje jediný den v životě partnerské dvojice a zároveň svět kolem, který se neustále proměňuje.
před 13 hhodinami

Martin Salajka se prodírá mlhovinou mimo realitu

Martina Salajku přivedla k malování příroda. Teď se k ní vrací ještě intenzivněji než kdy dřív, jak ukazuje i ohlédnutí za jeho tvorbou z posledních dvou let na výstavě Nebula, tedy Mlhovina, v pražské Trafo Gallery.
před 16 hhodinami

K Didoně a Aeneovi přizvali v Národním divadle Indiánskou královnu

Národní divadlo uvádí jednu z nejstarších, dodnes široce hraných a populárních oper. Milostný příběh s tragickým koncem Dido a Aeneas převedl do operní podoby na konci sedmnáctého století anglický komponista Henry Purcell.
21. 1. 2026

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
21. 1. 2026

UNESCO chce zkontrolovat chrám poškozený boji Thajska a Kambodže

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) chce vyslat misi, která posoudí škody na starobylém chrámu Preah Vihear způsobené přeshraničním konfliktem mezi Thajskem a Kambodžou. Poslední konflikt mezi oběma zeměmi ukončilo 27. prosince příměří. Obě země si hinduistickou kulturní památku nárokují.
21. 1. 2026

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
21. 1. 2026

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
21. 1. 2026
Načítání...