Zamiloval jsem se do Prahy, říká nový šéfdirigent České filharmonie. Chce objednat nové skladby

5 minut
Česká filharmonie oslaví založení republiky
Zdroj: ČT24

Česká filharmonie v příštích několika letech objedná vznik nových hudebních děl od českých i zahraničních skladatelů. Současnou hudbu chce v příští sezoně i dalších letech také častěji uvádět. V nadcházející sezoně se vedení tělesa ujme šéfdirigent Semjon Byčkov. Filharmonie s ním vyrazí na turné do USA se dvěma koncerty v Carnegie Hall a do Německa, kde poprvé vystoupí v Labské filharmonii v Hamburku.

„Začíná nová kapitola v historii České filharmonie i v mém životě,“ řekl Byčkov na středeční tiskové konferenci a první český orchestr přirovnal ke své nové rodině. Doplnil, že jeho první program s filharmonií bude Mahlerova Druhá symfonie. „Je to více než 50 let, co s ní žiji, začal jsem ji objevovat jako dítě a objevování zatím neskončilo,“ vyznal se ze své lásky ke skladbě a ke skladateli s českými kořeny.

„Zamiloval jsem se do orchestru a do tohoto města. Je to takhle prosté,“ vysvětlil, co ho přivedlo do Prahy. „Česká filharmonie je jedním z orchestrů, který si dokázal uchovat identitu a zároveň je si naprosto vědom, jak jeho protějšky interpretují stejnou hudbu jinde.“

„Nemám žádný konkrétní projekt, na který se těším. Na každý jediný projekt, do kterého jsem zapojený, se opravdu těším. Nejdřív na plánování, protože když plánujete, tak sníte. Ale pak si musíte uvědomit, že je to sen,“ říká Byčkov před příští sezonou.

Oslavy po celém světě

Filharmonie pod vedením Byčkova dokončí projekt, v jehož rámci nahrává symfonie a další orchestrální díla Petra Iljiče Čajkovského pro společnost Decca. Orchestr oslaví sté výročí Československa koncerty v Praze, v Bratislavě a Londýně. Po koncertu v londýnské Duke's Hall bude následovat první turné s novým šéfdirigentem do USA, při němž orchestr oslaví 28. říjen v Carnegie Hall a zavítá do dalších prestižních sálů.

K vrcholům pražské sezony mají patřit koncerty osobností světové hudby Simona Rattla, Franze Welsera-Mösta, Giovanni Antoniniho a Christopha Eschenbacha stejně jako programy hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila. Objeví se také Pierre-Laurent Aimard, Nikolaj Luganskij, Joshua Bell a Frank Peter Zimmermann.

Filharmonie objedná nové skladby

Česká filharmonie zároveň ohlásila, že objedná nové kompozice od pěti zahraničních skladatelů, jimiž jsou Detlev Glanert, Thomas Larcher, Brice Dessner, Julian Anderson a Thierry Escaich.

Oslovila také devět českých komponistů, kterými jsou Jiří Teml, Jiří Gemrot, Pavel Zemek Novák, Martin Smolka, Adam Skoumal, Miloš Orsoň Štědroň, Miroslav Srnka, Petr Wajsar a Slavomír Hořínka.

„Posluchač, který přijde na koncert, uslyší něco známého, na co se těší, co dobře zná, a přitom pozná novou věc, která se třeba jednou proslaví,“ říká ředitel filharmonie David Mareček.

Navázat na Bělohlávka

Americký dirigent ruského původu Byčkov nahradil v roli šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, který loni v květnu zemřel. Vůbec poprvé vedl pražský orchestr loni v září na festivalu Dvořákova Praha ještě jako hostující dirigent. Jako umělecký šéf neuvažuje o žádné revoluci,  ale plánuje na zesnulého Bělohlávka v mnohém navázat.

Na programu zahajovacího koncertu 123. sezony bude symbolicky Mahlerova Druhá symfonie Vzkříšení s Christiane Kargovou a Elisabeth Kulmanovou. K národní tradici se Semjon Byčkov přihlásí hned na prvním abonentním koncertu uvedením Dvořákovy Sedmé symfonie, která bude doplněna přelomovým dílem 20. stolení, Sinfonií Luciana Beria.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
včera v 11:00

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
16. 4. 2025

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...