Labskou filharmonii po 15 letech plánování a stavby rozezněly první tóny

Za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Joachima Gaucka se večer slavnostně otevřela budova Labské filharmonie v Hamburku. Stavba na pomezí starého města a přístavu připomínající rozbouřenou hladinu Severního moře se má stát dominantou Hamburku a centrem světové špičkové hudby.

Labská filharmonie se oficiálně otevřela koncertem filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka, který posluchače zavedl na hudební cestu od renesance do současnosti. Slavnostní hosté a stovky vylosovaných posluchačů z řad veřejnosti vyslechli třeba Beethovena, Wagnera nebo Cavalieriho.

Zkrácenou sezonu ozdobí světová hudební špička

Pestrý bude i program následujícího třítýdenního festivalu, během něhož se představí mimo jiné Chicagský symfonický orchestr pod vedením Riccarda Mutiho. Na dřívější hlasité kontroverze okolo stavby, která mnohonásobně překročila původní rozpočet a výrazně se protáhla, mohou dát v dalších měsících zapomenout i vystoupení vídeňských nebo berlínských filharmoniků, kteří patří ke světové špičce.

Desetinásobné prodražení a šest let zpoždění

V komentářích k otevření budovy Labské filharmonie se ale nejspíš vždy budou objevovat i zmínky o tom, že měla původně stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec ale byla zhruba desetkrát dražší. Náklady se zastavily až na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun).

Připomínat se bude také to, že stavbu, která začala v roce 2007, zkomplikovaly průtahy a několikaletý právní spor, takže nebyla dokončena v roce 2010, jak se původně plánovalo, ale až loni.

I přesto stojí výsledek podle hamburského primátora Olafa Scholze za to a má potenciál nadchnout svět. „To, že se Hamburk rozhodl pro stavbu Labské filharmonie, bylo správné rozhodnutí,“ řekl na konci loňského roku při předání budovy do rukou města. Hudebníci po prvních zkouškách ve Velkém sále nebyli podle něj jen mile překvapeni, ale doslova ohromeni. Plány monumentální stavby pocházejí ze švýcarského architektonického studia Herzog & de Meuron.

Už několik měsíců před slavnostním otevřením sálu měli lidé možnost navštěvovat vyhlídkovou platformu umístěnou mezi původní budovou přístavního skladu a nástavbou s dvojicí koncertních sálů. Ve 37 metrech nad zemí nabízí návštěvníkům za dvě eura výhled na přístav i město. Hned během prvního víkendu na začátku listopadu si přišlo užít vyhlídku 24 tisíc lidí.

  • Dva hlavní koncertní sály: Velký sál s 2100 místy a Malý sál s 550 místy. Třetí sál, takzvané Kaistudio, je projektováno pro 170 posluchačů.
  • Ve Velkém sálu jsou instalovány koncertní varhany o výšce a šířce 15 metrů. Nástroj s 4765 píšťalami váží asi 25 tun.
  • Obložení Velkého sálu zajišťující prvotřídní akustiku váží 1800 tun, tedy jako tři plně naložená latadla Airbus A380.
  • Mezi cihlovou podstavou a skleněnou částí budovy se ve výšce 37 metrů nachází vyhlídková terasa na ploše 1200 metrů čtverečních. Slouží jako spojovací prostor mezi foyer a koncertními sály, hotelem a apartmány. Je zde i nejdelší eskalátor v celé západní Evropě – měří 82 metrů.
  • Prostor od 9. do 20. podlaží zabírá čtyřhvězdičkový hotel s 244 pokoji a apartmány. Patří k němu i konferenční a wellness prostory. Místní bazén je 20 metrů dlouhý.
  • V Labské filharmonii je k dispozici i 45 bytových jednotek, které s cenou kolem 12 milionů euro patří k nejdražším ve městě.
  • Součástí budovy jsou garáže s 500 parkovacími místy.
3 minuty
Labská filharmonie se slavnostně otevřela
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera. Zapálil i auto spjaté s předsedou vlády a jednu další budovu, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
05:48Aktualizovánopřed 20 mminutami

Extrémně vyrovnané rumunské volby může vyhrát krajně pravicový Simion

Rumuni v neděli rozhodnou o nové hlavě státu. Ve druhém kole budou vybírat mezi krajně pravicovým Georgem Simionem a centristou Nicušorem Danem. Analytici píší o nejdůležitějších rumunských volbách od pádu komunismu a varují, že Simionovo vítězství může přivést Bukurešť do izolace, ohrozit demokracii a soukromé investice v zemi a destabilizovat východní křídlo NATO. Průzkumy ukazují buď na naprosto vyrovnaný souboj, nebo favorizují právě Simiona.
07:02Aktualizovánopřed 28 mminutami

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 1 hhodinou

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 8 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 8 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...