Sedm žen se několik let scházelo v ateliéru umělkyně Kamily Ženaté. Svěřovaly se se svými niternými pocity i sny. Na základě tohoto experimentu vznikly sochy, instalace i divadelní představení. Poslední část ojedinělého projektu vystavuje pražské Centrum DOX. Jedním z jeho klíčových témat je ztráta schopnosti vytvářet vztahy.
Za Horizontem událostí je neschopnost vytvářet vztahy
Kamilu Ženatou dlouhodobě zajímají sny, paměť, příběhy a emoce a především způsoby, jakými ovlivňují naše životní cesty. Umělkyně se vedle výtvarné činnosti zabývá také psychoanalytickou terapií.
Ženy v projektu Horizont událostí, který začal v září 2014, během sebepoznávacích sezení vyprávěly o svých prožitcích z dětství a detailně popisovaly také své sny. Z jejich svědectví vznikly už dvě části projektu, které byly v uplynulých dvou letech prezentovány v Karlin Studios a centru pro současné alternativní divadlo Venuše ve Švehlovce. Třetí, poslední část v DOX se zabývá pokřivenými mezilidskými vztahy.
K realizaci třetí části si přizvala i další umělce. Například fyzik Jiří Vyskočil, který se ve své doktorandské práci zabývá interakcemi částic, vytvořil s multimediálním umělcem Jakubem Groszem monolit, v němž mohou lidé pohybem ruky aktivovat síť neuronů nebo se pomocí speciálních brýlí ponořit do virtuální reality. Svými díly přispěli také Daniela Baráčková, Michal Pěchouček nebo básník a kurátor projektu Milan Ohnisko.
Vedle jejich děl výstava nabízí také doprovodný program, například besedy s psychiatry nebo autorské čtení divadelní hry jedné z účastnic experimentu, dramatičky Lenky Lagronové. Za Horizont událostí lze v DOX dohlédnout do 11. září.