Za Horizontem událostí je neschopnost vytvářet vztahy

3 minuty
Kamila Ženatá uzavřela Horizont událostí
Zdroj: ČT24

Sedm žen se několik let scházelo v ateliéru umělkyně Kamily Ženaté. Svěřovaly se se svými niternými pocity i sny. Na základě tohoto experimentu vznikly sochy, instalace i divadelní představení. Poslední část ojedinělého projektu vystavuje pražské Centrum DOX. Jedním z jeho klíčových témat je ztráta schopnosti vytvářet vztahy.

Kamilu Ženatou dlouhodobě zajímají sny, paměť, příběhy a emoce a především způsoby, jakými ovlivňují naše životní cesty. Umělkyně se vedle výtvarné činnosti zabývá také psychoanalytickou terapií. 

Ženy v projektu Horizont událostí, který začal v září 2014, během sebepoznávacích sezení vyprávěly o svých prožitcích z dětství a detailně popisovaly také své sny. Z jejich svědectví vznikly už dvě části projektu, které byly v uplynulých dvou letech prezentovány v Karlin Studios a centru pro současné alternativní divadlo Venuše ve Švehlovce. Třetí, poslední část v DOX se zabývá pokřivenými mezilidskými vztahy.

V momentě, kdy se děti rodí do rodin, které už spolu neumí komunikovat, kde není nějaké emoční prostředí, kde dítě není přijímáno takové, jaké je, tak se nenaučí mít nikoho rádo, protože je přijímáno pouze pod podmínkou, že musí být úspěšné a mít dobré známky. Tím pádem nemůžou fungovat vztahy.
Kamila Ženatá

K realizaci třetí části si přizvala i další umělce. Například fyzik Jiří Vyskočil, který se ve své doktorandské práci zabývá interakcemi částic, vytvořil s multimediálním umělcem Jakubem Groszem monolit, v němž mohou lidé pohybem ruky aktivovat síť neuronů nebo se pomocí speciálních brýlí ponořit do virtuální reality. Svými díly přispěli také Daniela Baráčková, Michal Pěchouček nebo básník a kurátor projektu Milan Ohnisko.

Jiří Vyskočil, Jakub Grosz / Monolit, 2017
Zdroj: Martin Polák/Centrum DOX

Vedle jejich děl výstava nabízí také doprovodný program, například besedy s psychiatry nebo autorské čtení divadelní hry jedné z účastnic experimentu, dramatičky Lenky Lagronové. Za Horizont událostí lze v DOX dohlédnout do 11. září. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 12 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 17 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...