Výroční Ceny Thálie pošestadvacáté vybraly herce, pěvce, muzikálové či operetní zpěváky i tanečníky a poprvé také loutkové a alternativní umělce, kteří zaujali mimořádnými jevištními výkony. K novinkám 26. ročníku patřilo i udělení nového ocenění za mimořádný přínos divadlu. Obdržel ho Zdeněk Svěrák, jeden z divadelních šiřitelů odkazu Járy Cimrmana.
Z cen Thálie se mohou těšit Trmíková, Dyk či Nanu. Nové ocenění si odnáší Zdeněk Svěrák
Prestižní výroční ocenění, pořádané Hereckou asociací, se nově uděluje na podzim, ne jako dosud na jaře, aby hodnocení odráželo divadelní sezonu, nikoli kalendářní rok. Kvůli vyrovnání „časového rozdílu“ proto tentokrát Thálie výjimečně zhodnotily sezonu a půl.
Thálii v kategorii činohra si odnášejí Lucie Trmíková a Viktor Dvořák. Trmíková za ztvárnění komplikované postavy v inscenaci Soukromé rozhovory, kterou nastudoval Divadelní spolek Jedl. „Nebojí se ukázat Anninu smyslnost, kulminující ve vypjaté hysterii, a přesvědčivě zprostředkovává její dramatický boj s vlastním svědomím i možností vzepřít se kánonu tradiční morálky,“ hodnotí porota Trmíkové herectví ve hře o partnerské krizi.
Viktor Dvořák předvádí mimořádný výkon na jevišti Městských divadel pražských v dramatu Andělé v Americe. „Scéna, v níž tento gay-intelektuál svádí mladého právníka, je nabita erotickou tenzí a zároveň jevištní cudností. Také levicová rétorika, která se v Louisových tirádách objevuje, působí jako opravdu jdoucí zevnitř, ‚nešustí papírem‘,“ upozorňuje hodnocení.
Marná opatrnost v pražském Národním divadle vynesla Alině Nanu Thálii za ženský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo. „Rošťácky protančí baletem, a přitom si skoro neuvědomíte, s jakou samozřejmostí se vypořádává s náročnou Ashtonovou choreografií plnou obtížných tanečních ozdob,“ píše o ní porota.
Z můžu v taneční kategorii zaujal rolí Muže Dominik Vodička. Tančí ji v baletu Kytice v nastudování Pražského komorního baletu. Kritikům se líbí, jakým způsobem balancuje mezi kontrastními emocemi: „V dramatických momentech je přirozeně mužný, dynamický, v lyrických pasážích něžný a pokorný.“
„Je opět báječná. Skvěle zpívá, tančí, stepuje…,“ stojí ve zdůvodnění nominace Martiny Šnytové v kategorii muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry. Thálie jí patří za výkon v muzikálu Děj se co děj, který uvádí Národní divadlo moravskoslezské.
Do Hudebního divadla v Karlíně mohou lidé zase zajít na letošního nejlepšího muzikálového umělce. Je jím Vojtěch Dyk, který na sebe strhává pozornost v hlavní dvojroli původního muzikálu Legenda jménem Holmes. „S lehkostí sobě vlastní zvládá jak herectví, tak zpěv velkého rozsahu – včetně jódlování,“ chválí porota.
Z operních pěvkyň si hned na úvod večera pro Thálii došla Kateřina Kněžíková, která zazářila v titulní roli opery Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář. Nastudovala ji v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Podle porotců „vdechla postavě fantazijně snovou polohu, kterou ve scénách vášnivých mileneckých hádek podpořila dynamickým herectvím“.
Mezi pěvci se z ceny může těšit Ondřej Koplík neboli zamilovaný šlechtic Don Ramiro z Rossiniho opery Popelka. „Bravurními koloraturami, perfektní srozumitelností slova a pravým italským briem se v tomto oboru řadí po bok prvořadých pěvců,“ hodnotí kritici jeho pěvecký výkon v libereckém Divadle F. X. Šaldy.
V nové kategorii alternativní a loutkové divadlo je historicky prvním laureátem Milan Hajn. Thálii si vysloužil za roli v adaptaci románu Jacka Londona Bílý tesák. „Jeho soustředěné herectví plasticky zachycuje postupnou domestikaci divokého zvířete, aniž by to na diváka působilo nevhodně, neřkuli trapně,“ zní jeden z důvodů pro Hajnovo ocenění. Bílého tesáka má na repertoáru Divadlo Drak v Hradci Králové.
Během slavnostního ceremoniálu v Národním divadle byly uděleny také ceny za celoživotní mistrovství v jednotlivých uměleckých oborech, přičemž v činohře se poprvé předávaly zvlášť pro muže a ženy; a další ocenění mimo kategorie. Přehled všech shrnuje fotogalerie. Už při vyhlašování nominací získala cenu pro činoherce do 33 let Zuzana Truplová.
- Činohra (ženy)
Pavla Gajdošíková (Maryša, Divadlo Petra Bezruče Ostrava)
Lucie Trmíková (Soukromé rozhovory, Divadelní spolek Jedl Praha)
Klára Vojtková (Kříž u potoka, Slovácké divadlo Uherské Hradiště) - Činohra (muži)
Viktor Dvořák (Andělé v Americe, Městská divadla pražská)
Saša Rašilov (Faust, Národní divadlo Praha)
Tomáš Šulaj (Kříž u potoka, Slovácké divadlo Uherské Hradiště) - Opera (ženy)
Kateřina Kněžíková (Julietta aneb Snář, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Štěpánka Pučálková (Werther, Národní divadlo Praha)
Petra Šimková Alvarez (Idomeneo, Divadlo J. K. Tyla Plzeň) - Opera (muži)
Ondřej Koplík (Popelka, Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Csaba Kotlár (Francesca da Rimini a Lakomý rytíř, Divadlo F. X. Šaldy Liberec)
Jiří Sulženko (Triptych, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) - Muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry (ženy)
Michaela Gemrotová (Evita, Jihočeské divadlo České Budějovice)
Martina Šnytová (Děj se co děj, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Stanislava Topinková Fořtová (Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street, Divadlo J. K. Tyla Plzeň) - Muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry (muži)
Jan Cina (Malý princ, Divadlo Studio DVA Praha)
Vojtěch Dyk (Legenda jménem Holmes, Hudební divadlo Karlín Praha)
Jozef Hruškoci (Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street, Divadlo J. K. Tyla Plzeň) - Tanec a pohybové divadlo (ženy)
Julie de Meulemeester (Klíče odnikud, Jihočeské divadlo České Budějovice)
Alina Nanu (Marná opatrnost, Národní divadlo Praha)
Shino Sakurado (Nebezpečné známosti, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) - Tanec a pohybové divadlo (muži)
Gaëtan Pires (Zkrocení zlé ženy, Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Matěj Šust (Marná opatrnost, Národní divadlo Praha)
Dominik Vodička (Kytice, Pražský komorní balet) - Alternativní a loutkové divadlo
Miřenka Čechová (Miss AmeriKa, Společenstvo bezhlavých / SpitFire Company Praha)
Milan Hajn (Bílý tesák, Divadlo DRAK Hradec Králové)
Miloslav König (Nepřítel lidu, Lachende Bestien v koprodukci s Městskými divadly pražskými)
Martin Pechlát (Zjevení pudla, Studio Rote v koprodukci s Městskými divadly pražskými)
Lucie Trmíková (Médeia, Divadelní spolek Jedl Praha) - Další ocenění
Celoživotní mistrovství – činohra (muži): herec Ladislav Mrkvička
Celoživotní mistrovství – činohra (ženy): herečka Helena Kružíková
Celoživotní mistrovství – opera: Gabriela Beňačková
Celoživotní mistrovství – opereta, muzikál: Věra Vlková
Celoživotní mistrovství – tanec a pohybové divadlo: tanečnice a pedagožka Zdenka Kratochvílová
Cena za mimořádný přínos divadelnímu umění: herec a cimrmanolog Zdeněk Svěrák
Cena za šíření divadelního umění v televizi: dramaturg Ondřej Šrámek
Cena pro činoherce do 33 let: Zuzana Truplová