YouTube opět sestaví symfonický orchestr

Praha - Již podruhé bude internetový portál pro sdílení videí YouTube propagovat klasickou hudbu za pomoci symfonického orchestru. Mladí hudebníci, kteří si v něm chtějí zahrát, mohou zasílat ukázky své hry na speciální kanál webu. Odborná porota a následně i veřejnost vybere několik desítek muzikantů, kteří si v březnu příštího roku společně zahrají ve slavné budově opery v australském Sydney.

"Zájemci z celého světa se mohou do konkurzu přihlásit zasláním videa se záznamem své hry na speciální kanál YouTube. Najdou zde také pravidla soutěže a odpovědi na časté otázky. Kanál bude otevřen až do 28. listopadu," informoval Šimon Rákosník ze společnosti Grayling.i. 

„Novým úkolem v letošním ročníku je improvizace. Organizátoři chtěli celou akci udělat trochu zábavnější a úplně nesvazovat účastníky pouze notovou osnovou, současně chtějí propagovat původní tvorbu, neboť improvizace se bude odehrávat na podkladu mladého amerického skladatele. London Symphony Orchestra tradičně v Británii spolupracuje s mladými hudebníky na vysoké úrovni, to rozšíření do internetových oblastí je pro něj vítanou příležitostí třeba i pro výběr nových hráčů,“ informoval z Londýna Ivan Kytka.

Ivan Kytka informuje z Londýna (zdroj: ČT24)

Novinkou letošního ročníku je kategorie sólové improvizace, v níž mohou muzikanti hrající na jakýkoli hudební nástroj předvést svou originalitu a um na nově zkomponované skladbě Mothership od Masona Batese. Nejlepší improvizátor své sólo předvede na velkolepém finálním vystoupení v sydneyské opeře.

Českými partnery projektu jsou Pražské jaro a Pražská komorní filharmonie, soutěž zaštítil i houslový virtuos Pavel Šporcl. V loňském roce si před vyprodanou Carnegie Hall v New Yorku zahrálo 90 hudebníků z 30 zemí světa včetně tří zástupců z České republiky. Přihlášku v minulém roce podalo 3000 uchazečů.