Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou
Cyklus Zjevení vytvářel Vytiska v posledních dvou letech, stejně jako v předchozí tvorbě najdou diváci v nových obrazech reference na folklor či hororový naturalismus. Typické jsou pro autora kulisy roubenek nebo horských masivů.
Biblický příběh o konci světa a posledním soudu tak ve Vytiskově pojetí začíná ďáblem v kolébce. „Často pracuju i s filmovou tvorbou, odkazuje to na Rosemary má děťátko od Romana Polanského, jak se na konci zrodí ďábel,“ dodává výtvarník.
Dobro versus zlo
Poslední soud se stal námětem Michelangelovy fresky v Sixtinské kapli nebo jednoho z nejslavnějších obrazů Hieronyma Bosche. I odkazem na tyto mistrovské klasiky je Vytiskovo vyvrcholení cyklu – monumentální diptych, v němž jsou zobrazeny protiklady jako ráj a peklo, dobro a zlo, štěstí a smutek, život a smrt. „Je to třímetrový obraz, rozpůlil jsem ho na pravou, tedy zlou stranu, a levou, to je dobro,“ upřesnil Vytiska.
Jeho Zjevení zůstane v Trafo Gallery do 25. května. Vystavené obrazy podle Jana Vytisky fungují i bez znalosti Bible. Vytváří prostě ilustrace příběhu, sekvence filmu, který autorovi běžel v hlavě.