Více než dvě a půl miliardy korun pomůže české kultuře hlavně v regionech

Peníze z Národního plánu obnovy pomohou kultuře v Česku zejména v regionech. Dotaci, která činí celkem 2,6 miliardy korun, obdržela třicítka příjemců. Úspěšní žadatelé je využijí při rekonstrukci divadla, rozšíření služeb knihovny či přeměně památkově chráněné vily na kreativní centrum.

Podpora pro jednotlivé žadatele činí od 31 milionů po 200 milionů korun. Výzva spojená s dotací byla určena na rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. Projekty musí být hotové do konce září 2025.

Pro zámek Ždár i vilu Čerych

Jednu z nejvyšších podpor ve výši přes 155 milionů korun dostal spolek Zámek Žďár na projekt s názvem Zámek Žďár – Kulturně kreativní centrum Vysočina. Zámek ve Žďáru nad Sázavou získal zpět po roce 1989 rod Kinských, kulturní programy se na něm konají dlouhodobě. V roce 2015 se rekonstrukcí bývalého pivovaru otevřelo interaktivní Muzeum nové generace. Expozice zahrnuje části věnované středověku a osidlování krajiny, rozvoji někdejšího kláštera a období baroka a současnosti.

Nadační fond Kaplicky Centre dostal téměř 40 milionů korun na projekt kreativního centra, které by mělo vzniknout v památkově chráněné vile Čerych v České Skalici na Náchodsku. Má nabízet prostor a kapacity pro vzdělávací akce i prezentaci volného a užitého umění. Spolupracovat chce s místními aktéry i třemi univerzitami a cílem je také rozvíjet příhraniční region.

Nejvyšší podpora míří do Kralup nad Vltavou

Nejvyšší podporu ve výši 200 milionů korun získalo město Kralupy nad Vltavou na projekt městského kulturního centra. Městská část Praha 3 dostala 188 milionů korun na projekt Dům tance, na němž spolupracuje s hlavním městem a společností Vize tance.

Městská knihovna v Praze dostala 90 milionů korun na projekt Kulturní a kreativní centrum Petřiny. Centrum se má stát laboratoří pro ověřování postupů pro další knihovny v Česku i pro studenty vysokých škol, zejména s pedagogickým či kreativním zaměřením. Žadatel slibuje, že prostor bude patřit popularizaci vědy i partnerům z akademické sféry i komerčních subjektů se zaměřením na hry či robotizaci.

Až 5,5 miliardy korun

Peníze z Národního plánu obnovy z fondu EU bude Česko rozdělovat do roku 2026. Plán vznikl ke zmírnění dopadů epidemie covidu-19 a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. Česko by z něj mělo ve formě grantů získat téměř sto osmdesát miliard korun. Český kulturní a kreativní prostor může do roku 2025 získat 5,5 miliardy korun.

„Jde o mimořádný počin, protože taková finanční injekce znamená pro kulturní obec velkou šanci dalšího rozvoje. Díky této výzvě můžeme podpořit budování velkých kulturních a kreativních center na celém území Česka. Centra budou středobodem kulturních a kreativních aktivit regionu, propojí umělecký, podnikatelský i občanský sektor a zajistí další rozvoj potenciálu každého kraje,“ sdělil ministr kultury Martin Baxa (ODS).

2 minuty
Národní plán obnovy pomůže kultuře v regionech
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...