Americká hudební ikona i bojovník za lidská práva a rovnoprávnost Harry Belafonte v úterý zemřel, bylo mu 96 let. Příčinou úmrtí bylo selhání srdce, řekl deníku The New York Times jeho dlouholetý mluvčí Ken Sunshine. Zpěvák, který vedl hudební žebříčky i kampaně za občanská práva, zemřel ve svém bytě na Upper West Side na newyorském Manhattanu. Poctu jeho talentu, aktivitám i charakteru na sociálních sítích skládají kolegové z hudební branže i politici.
Vedl hudební žebříčky i lidskoprávní kampaně. Zemřel zpěvák Harry Belafonte
Belafonte, americko-karibská hudební hvězda, patřil před půlstoletím k nejznámějším umělcům Ameriky a dodnes se řadí mezi celebrity. Narodil se v New Yorku, ale do dvanácti let žil na Jamajce, odkud pocházela jeho matka. Dyslektik Belafonte po návratu do USA nedokončil střední školu a na konci války sloužil u námořnictva. Na Broadwayi debutoval v roce 1953 v muzikálu Almanach a hned získal prestižní divadelní cenu Tony. Ve stejném roce se objevil i na filmovém plátně.
O dva roky později pobláznil Ameriku albem Calypso s karibskou lidovou hudbou kalypso, jehož se jen v USA prodalo rekordních více než milion kusů. Populární umělec se proslavil i tím, že v letech 1954 až 1961 odmítal vystupovat na americkém Jihu na protest proti uplatňování rasové segregace.
Zpěvák slavných hitů The Banana Boat Song, Island in the Sun či Matilda v šedesátých letech spolupracoval s černošským vůdcem boje za lidská práva Martinem Lutherem Kingem.
V roce 1985 zorganizoval a produkoval nahrávku písně We Are the World, na níž se podílelo pětačtyřicet zpěváků. Výtěžek ve výši 70 milionů dolarů byl použit na pomoc hladomorem postižené Africe.
Truchlí Guterres i Winfreyová
„Ztratili jsme velkého Harryho Belafonteho – krásného zpěváka, skvělého a odvážného bojovníka za občanská práva, hluboce morálního a starostlivého člověka,“ napsala americká herečka Mia Farrowová.
„V hudbě, filmu a divadle zasáhl miliony lidí svým nenapodobitelným šarmem a charismatem, ale kromě toho zasvětil svůj život boji za lidská práva a proti nespravedlnosti ve všech jejích podobách,“ uvedl podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres.
Na Belafonteho a jeho podporu rodině Kingových v příspěvku na Twitteru vzpomínala dcera Martina Luthera Kinga Bernice. „Padl další skvělý strom,“ uvedla na Instagramu moderátorka Oprah Winfreyová a přidala společnou fotografii s Belafontem z televizního rozhovoru. „Děkuji za tvou hudbu, tvé umění, tvůj aktivismus, tvůj boj za lidská práva a spravedlnost,“ napsala Winfreyová.
Herečka Jamie Lee Curtisová zveřejnila titulní stránku časopisu Ebony z roku 1953, která zachycuje Belafonteho spolu s jejími rodiči. „Používal všechny aspekty svého nezměrného talentu, aby zlepšil těžký úděl jiných lidských bytostí a jejich občanská práva,“ napsala Curtisová.
„Svět ztratil skutečného velikána. Harry Belafonte byl bořitelem bariér, který pomáhal přetvářet náš svět obhajobou občanských práv, hudbou a herectvím,“ napsal na Twitteru šéf společnosti Apple Tim Cook.