Večerníček i politika. Bob a Bobek zvou na retrospektivu Vladimíra Jiránka

Kreslil večerníčky, karikatury politiků nebo společenské glosy. Vladimír Jiránek bavil děti i dospělé. Galerie Tančící dům nyní otevřela jeho retrospektivní výstavu s názvem Včera a dnes. První část se věnuje tvorbě pro děti a mládež, které dominují Bob a Bobek nebo Pat a Mat. Druhá část ukazuje Jiránkovy vtipy, které vycházejí také knižně v překladu do sedmi jazyků.

Tvroba Vladimíra Jiránka je právě přes jeho záběr od animovaných postaviček pro děti po tvorbu pro dospělé známá široké veřejnosti. „Bratrovo dílo je geniální svou jednoduchostí, nadsázkou i osobitým humorem. Vladimír byl velice skromný a miloval svou práci, přistupoval k ní zodpovědně a s vášní,“ říká Miroslav Jiránek, bratr Vladimíra Jiránka.

Kresby na ubrousku

Výstava, která potrvá do 5. června, shrnuje tři stovky kreseb. Návštěvníci uvidí třeba unikátní barevné kresby Boba a Bobka, kterých Vladimír Jiránek vytvořil pouze několik kusů, a vtipy kreslené na papírové ubrousky, které autor kreslil pro své kamarády po večerech.

Autoři výstavy se rozhodli přiblížit návštěvníkům také postupy tradiční animace, jimiž vznikaly oblíbené večerníčky. V expozici jsou scény z natáčení a loutky Pata a Mata nebo Síň slávy Boba a Bobka jako maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji 2015.

Druhá část výstavy patří Jiránkovým vtipům, kterých za svůj život nakreslil přes 3000, přesný počet nikdo nezná. Vytvářel je pro periodika jako Dikobraz, Mladý svět, Mladá Fronta, Lidové noviny nebo Reflex. Návštěvníci uvidí přibližně 150 vybraných kreseb. „Kdyby mohl i v době normalizace normálně fungovat jako glosátor, tak by na takové věci jako večerníček pro děti asi vůbec neměl čas,“ říká Miroslav Jiránek.

Co postavy odpovídají

Obrázky a vtipy vznikaly na základě vnitřních rozhovorů. Jiránek totiž se svými postavami každý nápad diskutoval. „To nezasvěcený člověk neslyší. Ale já vím, co mi odpovídají. Potom se dohodneme na nějakém přijatelném kompromisu,“ říkal sám kreslíř.

Tančící dům vystavuje kresby Vladimíra Jiránka (zdroj: ČT24)

Své oblíbené postavičky si mohou návštěvníci sami nakreslit díky technice Light Art, tedy malování světelným paprskem. Expozici Včera a dnes připravila Galerie Tančící dům ve spolupráci s rodinou Jiránkových, soukromými sběrateli a kreslířem Alexem Dowis, autorem Boba a Bobka v roli maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji. Jedná se o nejrozsáhlejší výstavu v Praze od roku 1998 a zároveň o první ucelený náhled na autorovu tvorbu od jeho smrti v roce 2012.

Vladimír Jiránek se narodil v roce 1938 a vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Hned po škole se ale začal věnovat kreslení. Jeho osobitě pointované obrázky koncem 70. let mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. Celý život byl Jiránek kreslířem a karikaturistou na volné noze. Je podepsán i pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...