Ve Světě knihy se čte i zprava doleva

Praha – Po předpremiéře v podobě Noci literatury přichází již posedmnácté mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Letošní ročník je ve znamení literatury arabských zemí a elektronických knih. Na veletrh se chystá bezmála pět set účinkujících z téměř padesáti zemí světa, včetně zástupců Saúdské Arábie, která je čestným hostem čtyřdenní akce. Organizátoři si pro návštěvníky prostor pražského Výstaviště připravili mimo jiné řadu autorských čtení, autogramiád českých i zahraničních autorů nebo vyhlašování cen. Během čtyř dní se mohou návštěvníci seznámit s takřka kompletní českou produkcí, především beletrie, ale zároveň i publikační činností například řady univerzitních nakladatelství.

Hlavním tématem letošního ročníku je literatura arabského světa, zejména pak Saúdské Arábie, která přiváží českým čtenářům na 15 tun knih, tiskovin a publikací. „Slavnostní otevření jejich stánku bude zlatým hřebem začátku veletrhu. Pojali to opravdu velkoryse,“ řekla za pořadatele Jana Chalupová. Program bude i mimo areál Průmyslového paláce a vedle knih nebudou chybět workshopy, ukázky kaligrafie, diskuse s odborníky na arabskou literaturu a další akce.

Během zahajovacího dne se poprvé otevřely prostory zbrusu nového pavilonu, který se věnuje elektronickým knihám. „Svět e-knih představí elektronické čtečky knih i nejnovější díla, která lze v této moderní formě číst,“ uvedla ředitelka veletrhu Dana Kalinová. „Čtvrteční program slavnostně zakončí odpolední vyhlášení Ceny Jiřího Ortena, která je určena pro autory mladší 30 let,“ uvedla Chalupová. Prestižní literární ocenění bude uděleno už po čtyřiadvacáté.

Nominovanými jsou Jaroslav Balvín (za knihu Mácha: Deníky. Turistický průvodce), Zuzana Faltýnová (Vikingská princezna aneb Velké velrybí vyprávění) a Františka Jirousová (Vyhnanci). Jeden z těchto autorů se tak už ve čtvrtek zařadí po bok předchozích laureátů ceny, mezi nimiž nechybí například Michal Viewegh, Jaroslav Rudiš nebo Petra Hůlová.

Program veletrhu bude pokračovat i v dalších třech dnech, v pátek začnou například autorská čtení německy píšících autorů, kteří se účastní projektu Das Buch. Návštěvníci se mohou těšit také na dílnu tvůrčího psaní, do tajů arabštiny je v literární kavárně zasvětí odborní přednášející a překladatelé a chybět nebudou ani autogramiády. Svou publikaci Zápisky z cest zájemcům podepíše například prezident Václav Klaus. 

Česká televize je již tradičním partnerem mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Obohatí ho tematickým výběrem z pořadů Cestománie a Na cestě, které se budou promítat ve veletržním kině, a sama bude mezi vystavovateli. Pro návštěvníky připravila bohatou nabídku knih a DVD z Edice ČT a zopakuje úspěšnou akci s mimořádnými slevami. Také doprovodný program je letos bohatší.