V seriálu Simpsonovi se časy změnily. Homer přestal škrtit Barta

Seriál Simpsonovi se podle všeho rozhodl ze scénáře škrtnout jeden ze svých nejklasičtějších gagů. V aktuální, pětatřicáté sezoně totiž Homer Simpson prohlásil, že přestal škrtit svého syna, což byl jeho osvědčený výchovný trik. „Časy se změnily,“ konstatuje. Ve skutečnosti ke změně ale došlo už před několika lety, byť si toho diváci všimli až teď.

V epizodě McMansion & Wife, kterou televize v originále odvysílala 22. října, se Homer potkává s novým sousedem. Ten při podání rukou prohlásí, že otec Simpson má „docela stisk“. „Vidíš, Marge, škrcení toho kluka se vyplatilo,“ zavtipkuje Homer směrem ke své ženě. „Dělám si legraci, to už nedělám,“ dodá. „Časy se změnily,“ vysvětlí.

Krk svého syna uměl Homer Simpson stisknout tak, že Bartovi vylézaly oči z důlků. Součástí jeho výchovy bylo škrcení od začátku Simpsonových, jejichž příběhy diváci sledují od roku 1989, což z nich dělá nejdéle vysílaný animovaný televizní seriál. Naposledy po této výchovné metodě sáhl Homer během jednatřicáté sezony, uváděné v letech 2019 a 2020.

K poznání, že by s tím mohl přestat, dospěl podle deníku The Guardian mnohem dříve, teď jen na své rozhodnutí poukázal. Odstranění ikonického gagu vyvolalo různé reakce: od žehrání na tvůrce, kteří upravují scénáře, aby humor více zohledňoval očekávání generace sněhových vloček, po souhlas, že spíš než jako vtip by se tato scéna dala už dávno pokládat za bagatelizování problému zneužívání dětí.

Přežitý gag?

Podle deníku The Guardian se stále opakující gag přežil, navíc se do seriálu nikdy úplně nehodil. „Simpsonovi byli nefunkční rodina a často se mezi sebou hádali, ale spojovala je pevná a trvalá láska. Přesto se jednalo o milující rodinu, kde otec svého syna běžně trestal škrcením,“ píše novinář Stuart Heritage.

Násilí mezi dětmi a rodiči se věnovala jedna celá epizoda dvaadvacáté série s názvem Love is a Many Strangled Thing (v českém znění Mnoho tváří lásky). Na kurzu otcovství, kam ho přiměla chodit Marge, se Homer prořekne, že vůči svému nezletilému synovi uplatňuje násilí. Doktora takové zjištění šokuje a napravuje Homera terapiemi, při nichž ho nechá škrtit, aby poznal pocit, jaké to je být „malý a vyděšený“.

Traumatizovaný Homer není schopný svého syna dál trestat, jakmile si to Bart uvědomí, stane se z něj neřízená střela. Následující společná terapie má otcovsko-synovský vztah vylepšit mimo jiné naaranžováním situace, kdy se od Barta čeká, že zachrání Homera před oběšením na stromě.

Stereotypy museli řešit i Apu a doktor Dlaha

V posledních letech se časy ve Springfieldu mění nejen pro využití Homerova pevného stisku. Tvůrci sklidili například kritiku za zobrazování negativních stereotypů spojených s indoamerickou menšinou.

Kvůli postavě indického přistěhovalce, majitele obchodu Apua Nahasapímapetilona, vznikl dokonce dokument The Problem with Apu (Problém s Apuem), který se snaží poukázat na to, jak fiktivní postava ovlivnila vnímání lidí indického a jihoasijského původu.

Herec Hank Azaria, jenž Apuovi propůjčoval hlas karikující angličtinu s indickým přízvukem, se rozhodl postavu přestat dabovat. „Jakmile jsem si uvědomil, že takto (urážlivě) je tato postava vnímána, nechtěl jsem se na ni dále podílet,“ vysvětlil své rozhodnutí.

Tvůrci Simpsonových na kontroverze kolem Apua reagovali epizodou No Good Read Goes Unpunished (Čtení pro mě není), kde Marge čte Líze svou oblíbenou knížku z dětství, ale původní text upravuje, aby ho zbavila rasistických stereotypů. „Něco, co začalo před desítkami let a bylo to oceňováno a neškodné, je nyní politicky nekorektní. Co se dá dělat?“ komentuje to Líza. Na jejím nočním stolku přitom stojí zarámovaná fotka Apua. 

Přesto před třemi lety tvůrci Simpsonových oznámili, že změní obsazení postav jiných etnik, pokud je namlouvali herci bílé pleti. Týkalo se to Homerova kolegy z jaderné elektrárny Carla Carlsona, policisty Loua či doktora Dlahy. Dabér springfieldského lékaře Harry Shearer změnu dabérů z pohledu své profese kritizoval. „Mám velmi jednoduchý názor na herectví. Úkolem herce je hrát někoho, kým není,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 5 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 19 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025
Načítání...