V Galerii Rudolfinum krásu a poklid nenajdete

Praha - Společenská krize a nejistota, osamělost, zmatenost a izolovanost člověka, vzrůstající napětí mezi přírodou a civilizací nebo vnitřní i vnější boj s vlastním já a se společností, to jsou témata, která zpracovává více než 20 autorů z devíti zemí v Galerii Rudolfinum. Expozice s názvem Nightfall (Soumrak) představuje průřez současnou figurativní malbou. Výstava se koná od 29. března do 24. května.

Název výstavy je inspirován stejnojmennou slavnou povídkou Isaaca Asimova z roku 1941, jejímž základem je otázka, co se stane s planetou a civilizací, když nastane zatmění Slunce a přijde soumrak. Výstavu připravila britská kurátorka Jane Nealová, premiéru měla v Centru pro moderní a současné umění v Debrecínu.

Výstava je součástí série tří expozic, které galerie připravuje pro „lepší pochopení fenoménu malby“, jak již dříve uvedl ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. První byla výstava Beyond Reality, která přinesla pohled českého kurátora na současnou britskou malbu. Počátkem tohoto roku pak galerie uvedla výstavu Motýlí efekt?, jež ukázala některé podoby současné české malby.

Soumrak nabízí pohled britské kurátorky, tedy pohled zvenčí, na malíře zejména střední a východní Evropy. Někteří svá díla již dříve v Rudolfinu představili, Neo Rauch na své monografické výstavě v roce 2007, Martin Eder pak na kolektivní výstavě v roce 2009. V současné expozici jsou ale i díla umělců ruských či amerických. Českou malbu reprezentuje Daniel Pitín, jehož obrazy byly součástí také předchozí výstavy.

Pořadatelé výstavy připomínají, že téma apokalypsy je v současné době velmi aktuální, intuitivní sklony k takovému uvažování lze chápat jako příznak změny chodu světa a nastavení kolektivní mysli. Takto koncipovaná výstava interpretuje současnou figurativní malbu na základě společensko-politického kontextu.

Vystavující umělci: Karin Mamma Andersson (SWE), Hernan Bas (USA), Marius Bercea (RO), Zsolt Bodoni (RO), Martin Eder (DE), Tim Eitel (DE), Adrian Ghenie (RO), Cantemir Hausi (RO), Chantal Joffe (UK), Victor Man (RO), Justin Mortimer (UK), Daniel Pitín (CZ), Vitaly Pushnitsky (RUS), Neo Rauch (DE), Daniel Richter (DE), Serban Savu (RO), David Schnell (DE), Mircea Suciu (RO), Attila Szűcs (HU), Alexander Tinei (MD), Caroline Walker (UK), Matthias Weischer (DE)

Výstavu pořádá Galerie Rudolfinum ve spolupráci s Centrem pro moderní a současné umění v Debrecínu (MODEM), kde měl projekt premiéru.

Reportáž Petra Kořínka o výstavě (zdroj: ČT24)