Už bylo načase. Do Brna se po 35 letech vrátil Růžový kavalír

3 minuty
Národní divadlo Brno nastudovalo po 35 letech Růžového kavalíra
Zdroj: ČT24

Po pětatřiceti letech uvádí v Brně Růžového kavalíra. Komickou operu Richarda Strausse o čase a lásce nastudoval operní soubor tamního Národního divadla. Pozoruhodné dílo inscenuje v rokokových kulisách, do kterých Strauss děj umístil.

Růžového kavalíra složil Strauss po dramatických operách Elektra a Salome, v nichž zpracoval na tehdejší dobu kontroverzní náměty. Libreto ke komické opeře mu napsal jeho oblíbený spolupracovník Hugo von Hofmannsthal, který se inspiroval mimo jiné u Molièra.

Ve vztahovém příběhu si křupanský baron chce vzít mladičkou dívku, která se ale zamiluje do kavalíra, kterého k ní šlechtic podle starého zvyku pošle se stříbrnou růží. 

Leitmotivem inscenace je čas – touha po mládí a strach ze stárnutí i proměna lidských vztahů v čase. „Možná už nejsme ve vztahu šťastni, ale když se nám naskytne nový, máme předsudky a neumíme se s ním vyrovnat,“ naznačuje režisér Jiří Heřman téma, které je blízké i současnému divákovi.

Náročný kavalír

K nastudování Růžového kavalíra se prý rozhodl i z toho důvodu,  že se mu naskytlo skvělé obsazení. Je obvyklé, že hlavní postavy zpívají vyzrálejší hlasy, v Brně ale postavu poživačného barona svěřili jednatřicetiletému Janu Štávovi. „Mezi basovými rolemi je to jedna z těch nejtěžších, dá se přirovnat k wagnerovským postavám,“ je si vědom pěvec.

Růžový kavalír (Národní divadlo Brno)
Zdroj: Národní divadlo Brno

Náročná je opera i po hudební stránce – plná kontrastů s motivy vídeňských valčíků a napsána pro stočlenný orchestr. V Brně se hudebního nastudování ujal dirigent Robert Kružík, i on patří k umělecké generaci třicátníků. „Je to jedno z nejkrásnějších děl, které jsem zatím mohl dirigovat. Jsem si vědom zodpovědnosti,“ přiznává. 

V premiéře uvede brněnská scéna Růžového kavalíra 29. listopadu. Naposledy bylo možné Straussovu operu na tuzemských jevištích slyšet v pražském Národním. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začíná Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 7 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...