Unikátní dokumentární cyklus Zapomenuté transporty

Praha - Listopadové filmové premiéry obohatí netradiční dokument - Zapomenuté transporty. Je prvním ze čtveřice devadesátiminutových filmů Lukáše Přibyla, které jsou mozaikou vzpomínek Židů deportovaných z Čech a Moravy do koncentračních táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a východním Polsku. Tedy do míst, o kterých se na rozdíl od nechvalně proslulé Osvětimi, Treblinky, Dachau či Terezína příliš nemluví. Tato místa ale byla svědky stejně krutých osudů stovek tisíc lidí.

Filmy jsou složeny z velmi osobních zážitků, které se proplétají a vytvářejí dosud neznámý a překvapivý obraz přežívání v ghettech a táborech Riga, Salaspils, Kaiserwald, Malý Trostinec, Jagala, Ereda, Zamošč, Sawin a dalších. Svědci hovoří pouze o místech, osobách a událostech, se kterými se osobně setkali a každý zmíněný detail je pečlivě dokumentován pomocí unikátních, z naprosté většiny nikdy nezveřejněných autentických fotografií a filmových fragmentů - ty byly nalezeny během let neuvěřitelně trpělivého bádání v archivech, soukromých sbírkách, na půdách domků v polských vesnicích nebo i v garážích rodin bývalých příslušníků SS.

Pro výsledných šest hodin dokumentárního cyklu bylo pořízeno po téměř celé Evropě, v Izraeli, USA, Austrálii a Venezuele více než 260 hodin záznamu. Natáčeným rozhovorům předcházelo letité pátrání po svědcích spojené s pracným ověřováním jmenných seznamů přeživších, prohledáváním listin na matrikách, bezpočtem telefonátů a stovkami dopisů. Mnohé z vypovídajících museli filmaři dlouho přesvědčovat, aby se se svými zkušenostmi, starými přes 60 let, svěřili.

Každý ze čtyř filmů popisuje jeden cíl deportačních transportů a soustředí se na určitý způsob, jakým se lidé vyrovnávali s naprosto extrémními podmínkami.

První část cyklu o Židech deportovaných v roce 1942 z Čech a Moravy do Lotyšska má premiéru 28. listopadu v kině Aero. Premiéry dalších dílů o Bělorusku, Estonsku a východním Polsku právě připravuje tvůrčí tým v čele s Lukášem Přibylem a ve spolupráci s Total HelpArt T.H.A.

Vydáno pod