Umění vs. umění. Interiér hradecké galerie je vystaven sporům

2 minuty
Galerie v Hradci Králové řeší spor o uměleckou výzdobu interiéru
Zdroj: ČT24

Otázku, do jaké míry zasáhnout do interiérů nedávno zrekonstruované budovy, řeší Galerie moderního umění v Hradci Králové. Podle ředitele této umělecké instituce Františka Zachovala nechtějí tvůrci vystavovat svá díla vedle výrazného potrubí vzduchotechniky, které Aleš Lamr proměnil v trvalou uměleckou intervenci. Galerie by ho chtěla od výstavních prostor oddělit stěnami, takové řešení odmítá autor díla i architekt rekonstrukce.

Výtvarník Aleš Lamr při rekonstrukci secesní budovy přiznané trubky vzduchotechniky přeměnil v barevně výrazné umělecké dílo. Monument nazývaný Anděl či Vážka je dobře viditelný ze všech galerijních ochozů.

Jeho dominantnost podle vedení galerie ale vnímají někteří vystavující autoři rušivě. „Pozvánku (k výstavě) někdy odmítají nebo berou kriticky s tím, že tady je nějaké permanentní dílo,“ upřesňuje ředitel František Zachoval.  

Ještě před rekonstrukcí byly součástí ochozů vnitřní stěny, architekti je ale nechali vybourat. Ředitel by chtěl prostor opět oddělit sádrokartonovými zástěnami a umělecky ztvárněnou vzduchotechniku tak zaclonit.

Zásah do prostoru je zločin, říkají autoři rekonstrukce

Výtvarník Aleš Lamr se stavební úpravou nesouhlasí. „Znovu zabetonovat nádherný čistý prostor, i když sádrokartonem, je prostě zločin,“ domnívá se. 

„Nechápu, proč by se měly zase objevit stěny, které jsme pracně vybourávali. Proč má vzniknout takové zmršení toho díla. Tak jsme to v žádném případě nechtěli,“ odmítá zásah do otevřeného prostoru i autor architektonického řešení rekonstrukce Pavel Tušl. Vedení galerie podle něho zamýšlené změny s tvůrci rekonstruované podoby neprobírá.

obrázek
Zdroj: ČT24

Oprava krajské Galerie moderního umění v Hradci Králové stála téměř sto milionů korun a získala ocenění v cenách Stavba roku. Památka se veřejnosti znovu otevřela před čtyřmi lety. František Zachoval se šéfování galerie ujal loni na jaře.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
10:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 4 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 5 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...