Totální zatmění a tygří láska. Matěj Stropnický a Daniel Krejčík jsou prokletí básníci

2 minuty
Události v kultuře: La Fabrika uvedla hru Totální zatmění
Zdroj: ČT24

Nemohli být spolu, ale ani bez sebe. Příběh prokletých básníků Arthura Rimbauda a Paula Verlaina připomínal Úplné zatmění, jak stojí i v názvu hry, kterou na konci šedesátých let napsal dramatik a filmový scenárista Christopher Hampton. Nově ji teď uvedlo Divadlo Spoluhra v pražské La Fabrice. V hlavních rolích hrají Daniel Krejčík a Matěj Stropnický.

Na jedné straně Paul Verlain (Stropnický), slavný a vážený salónní básník, proti němu Arthur Rimbaud (Krejčík), geniální mladík, ale také drzý spratek, který rád provokuje. Je mezi nimi věkový rozdíl deseti let, ale především vzdálenost až galaktická v chápání života. A také veliký cit, který bourá nejenom morálku tehdejší společnosti, ale ničí především je dva. 

Po seznámení s Rimbaudem zamilovaný Verlaine opouští svou mladou ženu Matyldu (Sandra Nováková). Spořádaný život nahrazují pitky, drogy, hádky až do krve a porušování všech pravidel tehdejší společnosti. „Ta jejich tygří láska, jak říká Verlaine, je výstřední i dneska, protože je pořád na hraně,“ uvažuje herec a bývalý politik Matěj Stropnický.

„Víc si k sobě dovolíme“

Na hereckém poli se Matěj Stropnický dosud výrazně zapsal jen rolí Viléma ve filmu Máj z roku 2008. Nyní se postavil na jeviště po boku svého životního partnera. „Víc si k sobě dovolíme. Když hrajeme dva lidi, kteří si k sobě dovolili úplně všechno, tak je to výhoda,“ říká k tomu Daniel Krejčík.

Oproti klasické verzi třeba Klicperova divadla je Úplné zatmění v La Fabrice současnější nejenom abstraktní dekorací, ale také v otázce vnímání postavy Rimbauda. „Když jsme přemýšleli, kdo by byl Rimbaud v současné době, tak jsem říkal, že je to někdo mezi slam poetristou a performerem,“ nechal se režisér Jakub Čermák oslovit dnešními žánry.

Divadelní hru Úplné zatmění před lety celosvětově proslavil stejnojmenný film Agnieszky Hollandové s mladým Leonardem DiCapriem v roli Arthura Rimbauda. Jeho staršího přítele a milence si zahrál David Thewlis.

Původní skandálnost Hamptonova textu sice částečně opadla, ale témata jako hledání hranice vlastní svobody a sobeckosti nebo vztah vášnivé lásky, umění a zodpovědnosti zůstávají stále palčivá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 5 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 18 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...