Tisíce předmětů se po letech vrátily do zámku v Hradci nad Moravicí

3 minuty
Tisíce předmětů se vrátily do zámku Hradec nad Moravicí
Zdroj: ČT24

Po šestatřiceti letech se na zámek v Hradci nad Moravicí vrátilo zámecké vybavení. Jde o tisíce uměleckých a historických předmětů. V moderních depozitech je tak opět uložena největší zámecká sbírka orientálního umění v Česku, vzácné knihy či oblečení šlechty.

První zmínky o Hradci a jeho hradisku pocházejí z poloviny jedenáctého století, svou současnou podobu ale získala dnešní památka až empírovou přestavbou. Sbírky dokládající jeho historii se dochovaly i díky tomu, že se zámku vyhnulo poválečné rabování.

Víno se vypilo, vybavení ale zůstalo

Nicméně Rudá armáda, přestože na vrata pověsila ceduli, že je objekt pod vojenskou ochranou, v něm zanechala stopy. V památce se usadila na tři měsíce a vojáci se k zámeckým interiérům nechovali zrovna s úctou. „Rozsekali šlechticům na obrazech obličeje a vymlátili dveře ve sklepeních, kde vypili všechna vína,“ popisuje kastelán Radomír Přibyla. 

Škody po vojácích se podařilo napravit, i tak se ale všechno vybavení před třiceti šesti lety stěhovalo kvůli rekonstrukci na zámek Raduň. Vracelo se postupně od poloviny devadesátých let, kdy byl objekt po téměř dvou desetiletích znovu otevřen veřejnosti.

Zámecký mobiliář a další předměty se nejprve umístily do zámecké instalace, později do depozitářů vybudovaných ve východním křídle. „Dneska jsou úplně plné,“ podotýká kastelán.

Meč japonského kata i portrét od Kokoschky

Portrét Mechtilde Lichnovské od Oskara Kokoschky
Zdroj: NPÚ

Ve sbírkách má hradecký zámek přes šestnáct tisíc kusů mobiliáře, stejný počet knih a stovky předmětů ze sbírek moderního umění. Lichnovští, kteří zámek koupili v druhé polovině osmnáctého století, byli vášnivými sběrateli. A také cestovateli – mezi vzácné předměty patří ty, jež si dovezli z Orientu, třeba japonský popravčí meč či oblek mandarína. 

V depozitáři obrazů se najdou například díla Oskara Kokoschky, který mimo jiné v roce 1916 vyobrazil manželku tehdejšího knížete, německou spisovatelku a skladatelku Mechtilde Lichnovskou. „Je to populární obraz, často je vystavován ve Vídni i v Německu,“ poznamenává kastelán. 

Šlechta ze zámku prchla v dubnu 1945 před postupující frontou, po válce byl zámek coby německý majetek zkonfiskován. Veřejnost mohla do obsáhlých sbírek nahlédnout třeba při Hradozámecké noci, další výstavy kastelán chystá, až to protiepidemická opatření umožní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 22 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
včera v 17:20

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
včera v 15:59

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...