Ticho! Dvě české výtvarnice sdílí rovnováhu a úkryt

3 minuty
Dvě současné výtvarnice vystavují ve Ville Pellé
Zdroj: ČT24

Společné body v tvorbě dvou současných českých výtvarnic našla galerie v pražské Pelléově vile. Sochařku Janu Horálkovou a malířku Barboru Myslikovjanovou představují propojené výstavy s názvy Prostory úkrytů a Rovnováha ticha.

Sochařka Jana Horálková tvoří plastické a často interaktivní modely. Inspirací pro ní jsou ulity a schránky různých živočichů. 

„I zdánlivě nesouměřitelná díla spolu mohou vést dialog,“ nepochybuje kurátor Patrik Šimon.

„Přemýšlím spíš, jak socha vypadá zevnitř, než jak vypadá zvenku. Takže vždycky jsou to schránky, které něco ukrývají. Člověk má stejně, jako všechno živé v přírodě, tendenci si ohraničovat komfortní zónu,“ vysvětluje umělkyně. Na výstavě Prostory úkrytů  umístila i schránku, do níž se mohou schovat dokonce sami návštěvníci.  

Bezpečné úkryty hledá také Barbora Myslikovjanová. Dříve často malovala děti ve znepokojivých, traumatických situacích. V současnosti se ale zaměřuje spíše na svou identitu. Na jednom obraze se zachytila například ve své ložnici. „Když si člověk lehne, přemýšlí, znamená to pro mě rovnováhu. Možná až meditaci, kterou reálně provozuji, ale v malbě ji často používám,“ rozebírá své dílo malířka. 

Vnitřní klid a ticho jsou tématy společnými pro obě autorky. „Hledají zklidnění, schopnost otevřít se světu – ale pouze na chvíli. Jako kdyby vás někdo pozval domů a ukázal vám svůj velmi intimní svět,“ připodobňuje tvorbu vystavujících výtvarnic kurátor Patrik Šimon. Své úkryty ve Ville Pellé návštěvníkům zpřístupňují do 20. února. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 7 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 12 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...