Thanks for the Dance i nahrávky do zásoby. In memoriam vychází album Leonarda Cohena

3 minuty
Posmrtně vyšlo album Leonarda Cohena
Zdroj: ČT24

Vyšlo nové album Leonarda Cohena, přestože tento slavný kanadský zpěvák a skladatel před třemi lety zemřel. Nové písně připravil k vydání jeho syn Adam, který s otcem spolupracoval na jeho poslední studiové desce You Want It Darker. Právě z jejího nahrávání zůstaly fragmenty, které se staly základem novinky Thanks for the Dance.

Když se Leonard Cohen na přelomu tisíciletí po odmlce vrátil do hudebního světa, začal ve svých tehdy pětašedesáti letech znovu pracovat naplno. Přesně jak zpívá v singlu Happens to the Heart z nejnovější desky: I was always working steady / But I never called it art – Vždy jsem pracoval usilovně / ale nikdy jsem to nenazýval uměním. 

Poslední album, které sám dokončil, vyšlo na podzim 2016, jen několik dní před jeho smrtí. Novinka shrnuje to, co tehdy nahrál, ale už nestihl vydat. Skladby doaranžoval Cohenův syn Adam ve spolupráci s věhlasnými hudebníky, jakými jsou Damien Rice, Jennifer Warnesová nebo Beck.

„Když máte štěstí, vztahy s členy rodiny se časem prohloubí. A já měl štěstí,“ pochval si Leonard Cohen v roce 2016 při představení alba You Want It Darker, které Adam produkoval.

Posmrtně vydávali i David Bowie nebo Michael Jackson

Posmrtně vydaná nahrávka může snadno znehodnotit autorovu pozůstalost, anebo se naopak stát dílem, které dovrší bohatou kariéru a napíše za ní důstojnou tečku. Z nahraných fragmentů takto připravili v roce 1996 dvě úspěšné nové písně – Real Love a Free as a Bird – například zbylí členové Beatles.

Na pokračování svého příběhu myslel i David Bowie. Jeho poslední skladby také vyšly až rok po jeho smrti. Méně už nadchla fanoušky posmrtná alba Michaela Jacksona, která většinou skončila fiaskem.

To ale zřejmě v případě Leonarda Cohena nehrozí. Půlhodinová kolekce bude spíše důstojným a střídmým epilogem jeho tvorby. „Řídké a jemné aranže se nikdy nepřetahují o pozornost s Cohenovým neopakovatelným hlasem. Ten je svěží, vřelý a poetický, přitom jemně naznačuje chatrné zdraví, což jen podporuje vyznění nahrávky jako zpěvákova testamentu,“ napsal například k desce Thanks for the Dance recenzent Dave Simpson z deníku The Guardian. Cohenově in memoriam vydané novince udělil pět hvězdiček z pěti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 12 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 19 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...