Teroristé a démoni jedou na stejné vlně

Přes publikum se podvaadvacáté přelije ...příští vlna/next wave..., festival umělecké alternativy. Teroristé a démoni, téma letošního ročníku, slibují, že diváci mohou čekat především provokaci a „hlazení proti srsti".

Při zahájení 18. září naloží tanečník a choreograf Jozef Fruček s třiceti těžkými dřevěnými trámy, které jsou jeho společníky v pětihodinové performanci Endless Composition. Předznamená tak „těžká“ témata letošního ročníku.

„Soubor Teď nádech a leť například uvede divadelní mozaiku, k jejímuž vzniku divadelníky inspirovala cesta do turecko-syrského pohraničí. Z Brna přivezeme inscenaci Deamoni Simony Petrů a Zuzany Patrákové, jež se zabývá démony divadelními, kteří ženou umělce k tvorbě. Hana Frejková představí dílo Jakoba Gordina Dement Lemach, které bylo předobrazem Kafkově Proměně. Masakr Elsinor pro festival připravuje premiéru poetické, avšak drsné inscenace Bagately k masakru,“ doplnila dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská.

Mnoho inscenací, které uvedeme, nebude hladit diváky po srsti, a právě proto jsme je vybrali. Chceme diváky provokovat, donutit je přemýšlet nad sebou i světem kolem. Některé projekty je budou nutit ke spoluúčasti, burcovat svou formou. Jiné mají jako hlavní téma bezpráví, násilí, manipulaci.
Lenka Dombrovská
dramaturgyně festivalu

Umělecké démony zastupuje Quatro Mother Fuckers

Téma podle ní odráží nejen situaci společnosti, ale i umělecké tendence, protože některé z festivalových umělců lze považovat za divadelní démony. Například tradiční hosty přehlídky Miroslava Bambuška a Petra Krušelnického, kteří letos připravili projekt Quatro Mother Fuckers. Hranice mezi hudbou, výtvarným uměním, divadlem a filmem prolomí v suterénu Nákladového nádraží Žižkov.

Quatro Mother Fuckers
Zdroj: Festival Next Wave

Dvacátý druhý ročník festivalu …příští vlna/next wave… uvede ve druhé polovině září během dvanácti dnů sedm premiér a uskuteční se na osmi místech v Praze. Jedno z představení zájemce zavede i do nově vznikajícího prostoru Perla v bývalé papírně ve Vraném nad Vltavou. Program potrvá do 29. září, před koncem budou opět uděleny Pocty za alternativní počiny v uplynulé sezoně. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

K Didoně a Aeneovi přizvali v Národním divadle Indiánskou královnu

Národní divadlo uvádí jednu z nejstarších, dodnes široce hraných a populárních oper. Milostný příběh s tragickým koncem Dido a Aeneas převedl do operní podoby na konci sedmnáctého století anglický komponista Henry Purcell.
před 3 mminutami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 12 mminutami

UNESCO chce zkontrolovat chrám poškozený boji Thajska a Kambodže

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) chce vyslat misi, která posoudí škody na starobylém chrámu Preah Vihear způsobené přeshraničním konfliktem mezi Thajskem a Kambodžou. Poslední konflikt mezi oběma zeměmi ukončilo 27. prosince příměří. Obě země si hinduistickou kulturní památku nárokují.
před 1 hhodinou

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 4 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 11 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 20 hhodinami

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
včera v 10:28

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...