Tanec Butó v Alfredu ve dvoře

Praha - Představení Sumako Koseki Mad-âme proběhne 30. června v rámci tématického japonského večera v divadle Alfred ve dvoře. Jeho součástí bude i tradiční japonská hudba (Sato Kenya na šamisen, Vlastislav Matoušek na shaku hachi) a jídlo (restaurace Miyabi). Mad-âme je svým způsobem hra se slovy „mad“ a „âme“. Mad je anglicky duševně chorý, šílený a âme je ve francoužštině duše, duch. Po představení následuje neformální večírek k ukončení sezóny.

„Samozřejmě, že slovo “Madame„ v nás vzbuzuje představu elegantní dámy. Sumako ztělesňuje v Mad-âme tento archetyp ženy. Za svým aristokratickým zevnějškem ale skrývá zvíře. Objevíme množství jejích transformací. Žena bez omezení věkem či pohlavím, jejíž surrealistické proměny nás přenesou do jejího magického světa, strukturovaného jako sen bez logiky, probudí naši hlubokou touhu i strach,“ říkají k představení jeho tvůrci.

Tanečnice a choreografka Sumako Koseki po absolvování filozofie na Tokijské univerzitě studovala divadlo pod vedením Tadašiho Suzukiho a tanec Butó jako žačka Isso Miura. V roce 1980 založila ve Francii vlastní taneční skupinu. Pracuje a žije střídavě v Evropě a Japonsku, spolupracuje jako choreografka s řadou významných divadelních režisérů. Díky spolupráci se skupinou SE.S.TA pravidelně hostuje a vede semináře tance Butó i v ČR. Její osobitý styl je ovlivněný spoluprací s Grotowským a s Barbou. Svým tancem probouzí archetypální a šamanské vzpomínky diváků.

Sumako Koseki o svém představní:

„Musí divákovi poskytnout stejný úžas, jaký prožíváme v dětství, když poprvé vidíme moře, cirkus nebo představení kouzelníka. Butó je cesta, poslouchání ticha, odkrývání hlubin paměti. Prostor, v němž tělo ožívá svou vlastní řečí. Butó pracuje s archetypy, podvědomím, individuálním a kolektivním vědomím, vztahy mikrokosmu a makrokosmu. Myslím, že butó může být pochopeno kýmkoli. Ale mnoho lidí jej chápe špatně – jako něco exotického, esoterického. Pro mě je butó ve skutečnosti cestou k pochopení, proč lidé tančí.“

Na představení navazuje týdenní workshop techniky butó pod vedením autorky představení. Rezervace na workshop můžete provést e-mailem na pavlapol@hotmail.com nebo krummholz@seznam.cz.

  • Sumako Koseki / Mad-âme zdroj: Alfred ve dvoře http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1769/176877.jpg
  • Sumako Koseki / Mad-âme zdroj: Alfred ve dvoře http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1769/176876.jpg
Vydáno pod