Srovnání s Depeche Mode Davidu Kollerovi nevadí

28 minut
David Koller hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Muzikant a zpěvák David Koller si s kapelou Lucie na podzim připomene třicet let od vydání alba Černý kočky mokrý žáby. Zároveň na sólové dráze nedávno zveřejněním klipu k písni Za hranou uzavřel svou nahrávku LP XXIII. O obou počinech mluvil jako host Interview ČT24.

Videoklip k singlu Za hranou točil Koller v jedoucím vlaku, je metaforou k cestě životem a egu ve vztazích. Text jako jeden ze svých posledních napsal Michal Ambrož, na konci října uplyne rok od jeho smrti. „Měli jsme sraz s kamarády, se kterými chystáme koncert, a pořád jsme čekali, jestli nepřijde Michal. Nepřišel, ale byl tam s námi. On je tady pořád,“ říká Koller. S Ambrožem hrál v kapelách Hudba Praha a Jasná páka.

Klip Za hranou uzavřel Kollerovo sólové album LP XXIII z letošního února. Ke každé písni na nahrávce vznikl i videoklip. Koller popisuje vývoj dvouletého projektu:

„Vzniklo to ještě před covidem, kdy jsme se bavili s kapelou, že bychom mohli konečně udělat další písničky. Říkal jsem si, že v žádném případě nebudu dělat album, že mě vlastně nebaví rok a půl intenzivně na něčem pracovat a většinou jsou na albech i písničky, které si člověk pak už nikdy neposlechne. Tak jsem to dělal jako zastara: že uděláte jednu píseň, když je hotová, tak ji vydáte, a pak uděláte druhou, třetí. Ale když už jich bylo šest, říkal jsem si, že je shrnu do alba.“

Blízko k Depeche Mode

V hodnocení desky se objevila slova jako autentická nebo muzikantsky uvolněná a také přirovnání k tvorbě Depeche Mode. „Myslel jsem, že řeknou něco tvrdšího, ale Depeche Mode mám velmi rád,“ říká k těmto komentářům Koller.

Dodává, že se snaží nikoho nekopírovat, nicméně jistou podobnost by našel: „Používáme hodně syntetické nástroje, analogové, prostě starý způsob, který vymyslel Robert Moog začátkem šedesátých let. Depeche Mode mají určitě lepší stroje, ale používají to také.“

Ke slavné synthpopové kapele má blízko i prostřednictvím producenta Stevea Lyona, který mimo jiné spolupracoval s Depeche Mode a později také s Kollerem, konkrétně na desce ČeskosLOVEnsko z roku 2015.

Černý kočky mokrý žáby po třiceti letech

Poslední LP XXIII představí Koller na podzimním turné, které začíná 27. října v Ústí nad Labem a končí v prosinci v Písku. Mezitím si ještě odskočí na tři vystoupení Lucie, jimiž chce tato kapela připomenout třicetileté výročí alba Černý kočky mokrý žáby. Zásluhu na zřejmě nejtvrdší nahrávce skupiny měl producent Ivan Král, který mohl zúročit mimo jiné spolupráci s Patti Smith.

„Ivan tam s námi nějakým způsobem také bude, chtěli bychom promítnout vzpomínky na něj,“ slibuje Koller. „Bylo to s ním intenzivní. Nesnažil se nás někam cpát, ale byl hrozně pracovitý. Tenkrát v devadesátém třetím, kdy jsme to připravovali, nebyl internet, tak jsem pořád chodil na poštu a posílal kazety do Ameriky, volali jsme si, stálo to tenkrát majlant, a on volal, že dobrý, dobrý, pošlete mi další,“ vzpomíná.

A jen u vzpomínek nezůstává, podle svých slov připravuje další nové písně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 4 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 10 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 10 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 11 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 14 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
včera v 17:47

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
včera v 11:00

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
včera v 10:33
Načítání...