Spory o epopej: Muchova rodina se obrátila na soud

Praha - Rodina Alfonse Muchy chce zabránit přestěhování Slovanské epopeje do pražského Veletržního paláce, požádala proto soud o vydání předběžného opatření. Nelíbí se jí, že jde pouze o dočasné řešení a požadují trvalé umístění v nově vystavené galerii. Chce proto, aby soud rozhodl, že Praha nesmí s epopejí nakládat do doby, než bude jasné, kdo takové právo má. Následnou žalobu v této věci chce právní zástupce rodiny Tomáš David podat k soudu zhruba do měsíce. „Účelem této soudní cesty je snaha dosáhnout toho, aby rozhodování o Slovanské epopeji náleželo rodině,“ uvedl David.

Cyklus dvaceti pláten, který zobrazuje náměty ze slovanské historie, je na moravskokrumlovském zámku více než 45 let. Praha smlouvu o zápůjčce už několikrát prodloužila. Poslední prodloužení platí do konce června, v létě by se měly obrazy přestěhovat, prý kvůli špatnému stavu zámku. Expozice by se měla v paláci, ve kterém sídlí Národní galerie, veřejnosti otevřít na konci září.

Mluvčí NG Petra Jungwirthová uvedla, že zatím je dohoda o osmi měsících - i s ohledem na přání malířových dědiců, kteří usilují o nový pavilon pro trvalé vystavení děl. "Je pro nás velkou ctí toto dílo vystavit, a pokud bude potřeba, budeme dále jednat o další jeho prezentaci s Prahou i s dědici," uvedla. V jednání je podle ní také to, za jakých podmínek NG Praze dvoranu pronajme, i to, zda státní galerie nepocítí výpadek z příjmů za komerční pronájmy dvorany.

Petra Schubertová informuje o situaci Slovanské epopeje (zdroj: ČT24)

Na stěhování pražští radní uvolnili 25 milionů korun. Radní pro kulturu Ondřej Pecha dříve uvedl, že umístěním ve Veletržním paláci nevzdává práci na novém pavilonu. "Je to pro mě novinka. Zdá se mi to zcela absurdní," reagoval dnes Pecha na rozhodnutí Muchovy rodiny.

Ondřej Pecha:

Krumlovský zámek je v tak katastrofálním a zuboženém stavu, že je nedůstojné tam tak významné dílo prezentovat. Důvodem také je, že letos je výročí 150 let od narození Alfonse Muchy a my ho chtěli připomenout tím, že uděláme tuto náročnou expozici.

„Není mi vůbec jasné, jaký vztah má Muchova nadace ke Slovanské epopeji,“ dodal s odkazem na skutečnost, že dílo vlastní Praha. Další postup chce zkonzultovat s právníky. O osudu epopeje podle svých slov dlouhodobě jedná se všemi dědici Muchy, jednání vnuka malíře se mu nelíbí.

John Mucha ale považuje umístění obrazů do Veletržního paláce za provizorium a obává se, že by kvůli tomu mohl padnout záměr výstavby nové výstavní síně. Hlavní město o umístění epopeje s rodinou jednalo, mluvilo se o čtyřech variantách. V dubnu pak metropole rozhodla o přemístění do Veletržního paláce, o kterém se do té doby nejednalo. „Debaty s magistrátem byly do té doby v pozitivním duchu. Provizorní prostory ale nepřipadají v úvahu, chceme definitivní umístění,“ uvedl John Mucha.

John Mucha:

Vedli jsme jednání s Prahou a najednou přišla od magistrátu zpráva, že smlouva končí a že se epopej přesune do září do Prahy, do provizorního prostředí. To nás naprosto překvapilo, protože to s námi vůbec nikdo nekonzultoval. Překvapilo mě to o to víc, že jsme už vedli dialog. Bral jsem to jako ultimátum, na které jsme museli reagovat. Buď to nechat, nebo rozjet.

Alfons Mucha věnoval Praze obrazy s tím, že město pro ně vystaví novou galerii. Na tomto požadavku dlouhodobě malířův vnuk, který je zároveň prezident Muchovy nadace, trvá. Nový pavilon by rád viděl na Letné, pražské radnici by se spíše zamlouval Vítkov. Město prý zatím nedostalo žádný projekt, „který by měl garance realizovatelnosti“. V úvahu tedy nebere studii, kterou před časem předložila Muchova nadace.