Soud musí dodatečně vysvětlit, proč přiklepl Slovanskou epopej Praze

Velkolepé dílo Alfonse Muchy, Slovanskou epopej, čeká další soudní řízení. Nejvyšší soud totiž vrátil zpět na začátek spor o vlastnictví mezi malířovým vnukem Johnem Muchou a Prahou. Podle něj soudy zatím dostatečně nevysvětlily, proč svěřily soubor dvaceti velkoformátových pláten právě hlavnímu městu.

S dovoláním se k Nejvyššímu soudu obrátil vnuk autora epopeje John Mucha. Tvrdí, že se Praha vlastníkem díla nikdy nestala, protože nesplnila umělcovu podmínku a nevybudovala pro plátna samostatné výstavní prostory. Jeho žalobu už v průběhu roku 2017 zamítl soud a John Mucha neuspěl ani s pozdějším odvoláním.

Právě rozsudky těchto dvou nižších soudních instancí přikázal teď podle advokáta hlavního města Nejvyšší soud odůvodnit. „Není tam vysloveno, že by bylo rozhodnuto nesprávně. Oba rozsudky byly zrušeny a věc se vrátila k novému řízení kvůli jejich odůvodnění,“ uvedl advokát Roman Felix.

„Beru to jako pozitivní zprávu. Advokáti nyní studují rozsudek a podle jejich rady budu pokračovat dál,“ uvedl John Mucha. Původně podal žalobu proto, že se snažil zabránit zapůjčení díla do Asie, kam epopej odcestovala předloni v únoru. Druhým důvodem sporu o vlastnictví bylo, že Praha nesplnila podmínku vybudovat pro epopej nový výstavní prostor.

Odvolací senát sice připustil, že podmínka o nových prostorách existuje, na vlastnictví to ale nic nemění. Původním majitelem děl byl podle zrušených rozsudků pražských soudů americký mecenáš Charles Crane, který si obrazy u Muchy objednal, zaplatil je a poté daroval městu. Jako dárce je Crane uveden i v protokolech o předání obrazů Praze.

Slovanská epopej byla od 50. let minulého století vystavena na zámku v Moravském Krumlově a v roce 2011 zamířily obrazy do pražského Veletržního paláce. Praha pro epopej hodlá vybudovat samostatný prostor, v březnu 2017 pražští radní rozhodli o tom, že vypíší architektonickou soutěž na podobu budovy galerie pro epopej na Těšnově.

Loni se poprvé celé dílo vystavovalo v zahraničí. Expozice v Tokiu se stala třetí nejnavštěvovanější výtvarnou výstavou na světě. Momentálně je devět pláten ze souboru součástí výstavy Re:publika v Brně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...