Skleněná duše. Popel blízkých lze uložit v urnách od Lhotského, Stana i Vladimira 518

Pohřby bez obřadů jsou čím dál častější, stejně tak lze pozorovat ústup funerálního umění. O jeho návrat usiluje projekt Glaz Bridge, který oslovil výtvarné umělce různého zaměření se stejným zadáním: vytvořit pohřební urnu ze skla. Výslednou kolekci pod názvem Skleněná duše vystavuje nyní Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

„Vytvořili jsme kolekci, která je funkční,“ ujišťuje zakladatelka projektu Glaz Bridge a kurátorka Martina Sikorová, že vystavené skleněné urny nejsou jen uměleckým ztvárněním, ale mohou posloužit i účelům, pro které vznikly. „Každý objekt obsáhne dva a půl litru materiálu, řekněme popela,“ upřesnila Sikorová.

Posloužit ale může třeba i jako schránka na dopisy zesnulého nebo jinou jeho připomínku. „Myslím, že je to naprosto důstojné, v intencích hrobek,“ míní sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský. Podle něj urny z výstavy Skleněná duše mohou rozšířit úzký výběr funerálního umění.

V něm není žádným nováčkem, na zakázku vyráběl dvě urny a také si troufl na realizaci šestitunového skleněného sarkofágu, který umělec Bjorn Norgaard navrhl pro dánský královský pár.

Na výstavu i na zakázku

Zvláště v technických otázkách tak mohl radit umělcům zapojených do projektu, kteří měli dosud se sklem minimální nebo žádné zkušenosti. Zadavatelé chtěli, aby přístup k tématu byl co nejpestřejší, oslovili proto přes dvacet tvůrců pohybujících se i v jiných uměleckých oborech než sklářském umění.

Vznikla tak urna podle návrhu šperkařů Viktorie Beldové a Jiřího Beldy, svou první tavenou plastiku představuje rapper a výtvarník Vladimir 518. Malíř Marek Číhal přišel se skleněnou bonboniérou s plastikou pantera. Svým dílem přispěli fotografové Alžběta Jungrová a Tono Stano či módní návrhářka Natalie Dufková.

3 minuty
Funerální umění na výstavě Skleněná duše
Zdroj: ČT24

„Někdy se stane, že se v rodině nemohou dohodnout, kdo babičku, maminku bude mít. Říkali jsme si, že by bylo dobré, aby rodina měla možnost se o popel podělit, proto jsme udělali jakési flakony na duše,“ popisuje urnu vytvořenou s Natalii Dufkovou sklářská výtvarnice Vladimira Klumparová. I s ní mohli umělci své představy a postupy konzultovat. 

Kolekci funerálních děl plánuje Glaz Bridge uchovat v celku. Chce ji vystavit i v zahraničí, zároveň bude možné jednotlivé objekty v případě zájmu znovu vyrobit na zakázku. „Jako si umíme plánovat svatby, narození nebo křtiny, bylo by krásné umět otevřít i téma odchodu,“ přeje si Martina Sikorová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 12 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 19 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...