Šest žen zvládá v Brně život jako Ocelové magnolie

2 minuty
Městské divadlo Brno uvádí Ocelové magnolie
Zdroj: ČT24

Hra Ocelové magnolie se hrála po celém světě, známá je i z filmového zpracování. Nově ji nastudovali v Městském divadle Brno. Představení pro šest hereček vnímají jako komedii o vážných věcech a oslavě ženství.

Dějištěm hry je kadeřnický salon ve fiktivním malém městě v Louisianě, kde se pravidelně setkává skupina žen různého věku, a to nejen kvůli péči o zevnějšek, ale také kvůli potřebě blízkosti a pochopení. Jsou křehké a zranitelné jako květ magnolie, a přitom silné jako z ocele.

„Je to příběh o přátelství a ženské síle. Je v pořádku, pokud jsou vtipné, sladké, inteligentní a silné,“ říká režisérka brněnského nastudování Katja Pegan.

Ze života

Hru napsal americký dramatik Robert Harling podle vlastní povídky, v níž v osmdesátých letech zachytil rodinnou tragédii. Kvůli cukrovce zemřela jeho mladší sestra. Divadelní drama zachycuje příběh dívky Shelby, která se rozhodne otěhotnět navzdory doporučení lékařů.

Ocelové magnolie v Městském divadle Brno
Zdroj: ČTK/Václav Šálek

„Je trošku zavádějící, že se to odehrává v kadeřnickém salonu, že se tam budou řešit vlasy, ale ono to tak úplně není,“ upozorňuje herečka Barbora Slaninová. „Je to pravdivý příběh, ze života. Možná může mnoha lidem pomoct při řešení rodinných problémů, starostí, nemocí, smrti,“ doplnila její kolegyně Radka Coufalová.

Ocelové magnolie měly premiéru v roce 1987 v New Yorku a dočkaly se více než tisíce repríz. O dva roky později vznikl stejnojmenný film, který pomohl nastartovat kariéru Julie Robertsové. Za roli Shelby získala první nominaci na Oscara.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 6 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 10 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...