Rty jako pohovka. Výstava v Madridu ukazuje, že surrealismus chtěl měnit design i svět

3 minuty
Výstava v Madridu ukazuje vliv surrealismu na design
Zdroj: ČT24

Madridské muzeum CaixaForum rozebírá vztahy surrealismu a designu. Výběr téměř tří set exponátů ilustruje vliv surrealistického uměleckého hnutí na kulturu a design v posledních sto letech. Výstava nese název Předměty touhy.

Surrealismus byl od svého vzniku ve dvacátých letech minulého století inspirován designem a předměty každodenní potřeby a následně pak sám ovlivňoval jejich podobu. 

„Velkou novinkou designu dvacátého století byl funkcionalismus a racionalismus. Designéři a architekti propadali navrhování předmětů, které vypadaly jako stroje a byly velmi funkční. Ale po pár dekádách dospěli k tomu, že záleží i na jiných věcech, jako je naše mysl, skryté obsese. Všechny tyto věci surrealismus zkoumá,“ podotýká ke vztahu surrealismu a designu kurátor Mateo Kries. 

Sedět na ruce, věšet na kaktus

Na plakát výstavy se dostal jeden z takových nejznámějších předmětů – rudá pohovka, k jejímuž tvaru se surrealistická ikona Salvador Dalí inspiroval rty americké herečky Mae Westové. 

Funkčním kusem je i třeba židle pro změnu ve tvaru ruky od mexického umělce Pedra Friedeberga. Autor na ní ale prý už nesedí rád, na jeho vkus se stala až moc populární a příliš hojně kopírovanou.

Za typicky surrealistický označuje kurátor věšák v podobě kaktusu. „Vypadá jako kaktus, ale má funkci, na kterou musíte přijít používáním. Je v něm prvek překvapení a podráždění,“ vysvětluje. 

Surrealismus jako inspirace při pandemii

Podle autorů pomůže výstava vytrhnout návštěvníky z reality světa zkoušeného pandemií. „Může nám umožnit se duševně vzpamatovat, objevit jiný svět, zesílit a být odolnější vůči všem výzvám, kterým čelíme. Může nám také ukázat, že je možné změnit svět. Surrealisté nechtěli pouze snít, ale měli ambici změnit realitu,“ věří Kries. 

Ostatně CaixaForum hrdě prohlašuje, že funguje v zemi, kde stát nedává přednost obchodním domům před otevřenými muzei. Za surrealismem mohou zájemci do madridského muzea vstoupit až téměř do konce března. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
před 3 hhodinami

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
před 20 hhodinami

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
před 22 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
včera v 07:30

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
7. 4. 2025

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
7. 4. 2025

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025
Načítání...