Rozhoupejte se v rytmu swingu

Praha -Milovníci swingu si dnes přijdou na své. Dnes od 20:00 na Staroměstském náměstí v Praze se uskuteční galakoncert k 85. narozeninám žijící americké jazzové a swingové legendy Tonyho Bennetta. Za doprovodu Big Bandu Gustava Broma na něm například vystoupí Jitka Zelenková, Felix Slováček, Peter Lipa, zpěvačka Dasha nebo Karel Gott. Vstup na akci, které se zúčastní i velvyslanec USA Norman Eisen, je zdarma.

Program bude z devadesáti procent složen z hitů Bennetta, který své 85. narozeniny, které připadají na 3. srpna, oslaví na koncertním turné. Zazní také skladby Deana Martina či Franka Sinatry. Koncertu se na pozvání organizátorů měla zúčastnit i Bennettova dcera Antonia, nakonec však dala přednost návštěvě turné svého otce. „Nápad uspořádat tuto akci jsem dostal před rokem, když jsem viděl fantastický Bennettův koncert a uvědomil si jeho životní jubileum,“ sdělil autor projektu a swingový zpěvák Jan Smigmator.

Bennett, kterého Sinatra před lety označil za nejlepšího zpěváka showbyznysu, se v Praze osobně představil v roce 1997 ve Velkém sále Lucerny. „Byl to takový trochu utajený koncert v rámci jazzového festivalu, přišlo málo lidí, ale Bennett hrál fantasticky,“ vzpomínala Jitka Zelenková, podle které je swingová hudba základem populární muziky a kdo ji zvládne, zpívá lépe i jiné žánry.

Na San Francisco vzpomíná i Karel Gott

Za svého oblíbeného zpěváka označil Bennetta také Karel Gott. „Jeho koncert v Lucerně mi bohužel utekl, ale byla na něm řada mých kolegů a ti mi říkali, že to byl největší kulturní zážitek v jejich životě,“ podotkl Gott, který už v roce 1965 nazpíval nejslavnější Bennettovu píseň I Left My Heart In San Francisco.

Podle Zelenkové prožívá swingová hudba v zahraničí velkou renesanci. Připomněla, že americká mládež objevila Bennetta a na slavná jména navazuje letos pětatřicetiletý Michael Bublé, který celosvětově prodal více než dvacet milionů desek. Ke swingu se vrací také Karel Gott, který některé Bennettovy písně s Velkým rozhlasovým orchestrem pod taktovkou Václava Kozla natočil na album Sentiment, které vyjde v polovině září.

Pořadatelé pocty Tonymu Berrettovi uvedli, že by podobné akce rádi organizovali každý rok. Již teď naznačili, že v roce 2015 bude sté výročí narození Franka Sinatry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zachytil dobu, kdy v Praze „žil divadelní bůh“. Fotograf Koudelka pokřtil publikaci Divadlo

Nejvíce proslul svými Cikány, Invazí a Exily. Počátky kariéry Josefa Koudelky jsou přitom pevně spjaty s pražskými jevišti. Asi nejslavnější žijící český fotograf a jediný tuzemský člen prestižní agentury Magnum Photos ve svých osmdesáti osmi letech osobně představil soubor snímků z 60. let.
před 56 mminutami

VideoPřed 70 lety přišel na trh první videorekordér

Před 70 lety se začaly používat k záznamu obrazu dvoupalcové, zhruba pět centimetrů široké magnetické pásky. Na trh tehdy přišel první videorekordér. Vynalezla ho americká firma Ampex. Technologie byla určená hlavně pro televizní stanice, časem se ale dostala i do domácností. Přístroj výrazně zjednodušil záznam televizního vysílání. Do té doby se totiž živě vysílané pořady mohly zachycovat jen ve speciálním zařízení na tradiční filmový pás. V polovině šedesátých let se první studiové videorekordéry dostaly i do Československé televize. O podrobnostech této technologie hovořil v 90' ČT24 dramaturg a scénárista filmu Králové videa Petr „Hrošík“ Svoboda. Pořadem provázeli Mariana Novotná a Daniel Takáč.
před 1 hhodinou

VideoGenerace si někdy přestávají rozumět, říkají k proměnám češtiny jayzykovědci

Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) už přes osmdesát let zkoumají vývoj slovní zásoby českého jazyka. Třeba to, jak do češtiny pronikají cizí slova nebo jak mluvu mladých ovlivňuje internet. Vývoj a proměna jazyka je podle nich naprosto přirozená. „V poválečném období měl vliv na češtinu ruský jazyk, v současné době určitě jazykem číslo jedna, který má vliv na češtinu, je angličtina,“ přibližuje Michaela Lišková z oddělení současné lexikologie a lexikografie ÚJČ. Problém je podle jazykovědců v tom, že někdy si generace mezi sebou přestávají rozumět.
před 3 hhodinami

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
před 16 hhodinami

Slovenští herci odříkají spolupráci s veřejnoprávní stanicí. Ta mluví o polarizaci

Ve slovenské kultuře pokračuje napětí. Někteří herci se rozhodli nespolupracovat s tamní veřejnoprávní televizí a rozhlasem, vedení stanice hovoří o zbytečném polarizování společnosti. Přetrvávají také výhrady části umělců vůči ministerstvu kultury v čele s Martinou Šimkovičovou. Kritika se dotýká možné cenzury, změn v podpoře umění i personálních čistek.
před 18 hhodinami

Kdo platí, rozkazuje, míní o financování ČT a ČRo Havel. Politizace není cíl, říká Šťastný

Vládní koalice představila návrh, podle kterého financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) přejde na stát. Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je cílem vlády dostat média veřejné služby pod politický vliv. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. „Naším cílem nikdy nebylo jakýmkoli způsobem politizovat média veřejné služby,“ uvedl naopak ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Hosty byli také generální ředitelé ČT Hynek Chudárek a ČRo René Zavoral.
včera v 09:26

Sorrentino má rád momenty zastavení, říká střihač jeho filmů

Festival Dny evropského filmu se letos věnuje tvorbě italského režiséra Paola Sorrentina. Jak se spolupracuje s oscarovým režisérem, popsal České televizi jeho dvorní střihač Cristiano Travaglioli. Mluvil o přístupu Sorrentina k filmu i o natáčení seriálu Mladý papež.
14. 4. 2026

Komorní scéna Aréna uvádí hru inspirovanou zakázaným románem

Dramatik a dramaturg Tomáš Vůjtek připravil pro Komorní scénu Aréna v Ostravě novou hru. Pod názvem „Klaus Mann napsal Mefista“ hledá v osudech německého spisovatele i jeho zakázaného románu zamyšlení pro současnost.
14. 4. 2026
Načítání...