Rowlingová odmítá šlechtický titul, včetně možného za názory na transgender

Spisovatelka J. K. Rowlingová mohla už být jednou z téměř osmi stovek členů Sněmovny lordů. Jenže nabídku na šlechtický titul, který k tomuto opravňuje, odmítá. Dostala ji jak od momentálně vládnoucích labouristů, tak od nyní opozičních konzervativců. Třetí nabídka by mohla přijít za její názory ohledně transgender osob.

Jmenování peerem, jak se označuje příslušník britské šlechty s právem na křeslo ve Sněmovně lordů, bylo autorce Harryho Pottera navrženo dvakrát. V příspěvku na síti X uvedla, že „jednou za labouristů a jednou za toryů“. Labouristé se dostali k vládě letos v červenci, kdy vystřídali po čtrnácti letech u moci Konzervativní stranu, nazývanou tradičně toryové.

Rowlingová ještě podotkla, že by peerství „stejně nepřijala“, kdyby jí tato pocta byla nabídnuta potřetí.

Svým postem reagovala Rowlingová na vyjádření bývalé ministryně obchodu a možné budoucí lídryně Konzervativní strany Kemi Badenochové. Ta prohlásila, že by – v případě zvolení stranickou předsedkyní – mohla slavné autorce zajistit místo ve Sněmovně lordů.

Političku k tomu přesvědčil spisovatelčin postoj ke genderu, který kritici ovšem označují za transfobní. V internetové TalkTV Rowlingovou vychvalovala a uvedla, že obě věří, že ochrana žen by neměla být založena na pohlaví, které si samy určily, ale na biologickém pohlaví.

Spor o blokátory puberty

Na pozadí těchto prohlášení se odehrává debata o transgenderu ve Spojeném království. Badenochová, mimo jiné někdejší státní tajemnice pro ženy a rovnost, uvedla totiž také, že se jí „podařilo získat“ peerství pro Hilary Cassovou, nyní už tedy Lady Cassovou.

Přední britská pediatrička před několika měsíci zveřejnila studii, kterou jí zadala britská Národní zdravotní služba (NHS) v reakci na prudký nárůst počtu dětí a mladých lidí, kteří pochybují o své genderové identitě a obracejí se na zdravotnické služby s žádostí o pomoc.

Podle zjištění Cassové a jejího týmu léčba za použití léků na zastavení puberty (takzvaných blokátorů) přináší „velmi podstatná rizika a velmi nízký přínos“. Pediatrička také vyzvala k mimořádné opatrnosti vzhledem k nedostatku spolehlivých údajů o hormonální léčbě.

Letos v květnu tehdejší konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka vydala nouzové nařízení, které zakazuje předepisování léku na zastavení puberty lidem mladším osmnácti let. Vláda mimo jiné poukazovala na to, že NHS už před rokem přestala až na výjimky tyto medikamenty předepisovat. Zákaz blokátorů puberty následně potvrdil soud. Podporu má toto omezení i od nové labouristické vlády.

„Studie Cassové byla plně odmítnuta celou řadou expertů v této oblasti, včetně světově uznávané lékařské fakulty Yaleovy univerzity,“ kritizovalo soudní rozhodnutí například sdružení TransActual. A Britská lékařská asociace se rozhodla studii Cassové přezkoumat.

Transfobii Rowlingová odmítá, vadí jí zneužívání

Rowlingová zveřejnění studie Hilary Cassové označila za „přelomový okamžik“. Již dříve odmítla, že je transfobní, respektuje prý „právo každého transgenderového člověka žít jakýmkoli způsobem, který je pro něj autentický a pohodlný“, ale chce, aby tito lidé nebyli diskriminováni a zneužíváni. Zmínila v té souvislosti omluvu, kterou by si zasloužily osoby procházející detranzicí, tedy procesem, který předchozí tranzici zvrátí.

Kritiku schytává spisovatelka za názor, že transgenderové ženy by neměly mít přístup do prostor určených pouze pro ženy, jako jsou oddělené šatny nebo toalety. V souvislosti s účastí transgender atletky Valentiny Petrillové na letošní paralympiádě mluvila o podvodu a ptala se, jestli by v tom případě neměl mít opět nárok na medaile i cyklista Lance Armstrong, který o cenné kovy přišel kvůli dopingu.

Obviňování z transfobie se se spisovatelkou „táhne“ od roku 2020, kdy sarkasticky okomentovala článek o „lidech, kteří menstruují“. „Jsem si jistá, že pro takové lidi existovalo nějaké označení. Napovězte mi někdo. Žuny? Žany? Žóny?“ napsala tehdy.

Popudila tím proti sobě mimo jiné Daniela Radcliffa a Emmu Watsonovou, herecké představitele Harryho Pottera a jeho kamarádky Hermiony. „Je jasné, že musíme udělat víc pro podporu transgenderových a nebinárních lidí, ne pro znehodnocení jejich identity,“ napsal například tehdy Radcliffe.

Dvě nabídky

U jiných si Rowlingová sympatie získala, třeba právě u konzervativní političky Kemi Badenochové. Ta v už zmíněném rozhovoru rovněž podotkla, že autorka studie i spisovatelka „tolik bojovaly“ a že potřebují ochranu před „nejrůznějšími podivíny a špatnými lidmi“.

Rowlingová ale zjevně nechce být do politických debat vtažena. Nedlouho po slovech Badenochové následoval její post uvozený větou, že mluvit o nabídkách na peerství se považuje za nezdvořilé, ale „vzhledem k velmi specifickým okolnostem“ udělá výjimku.

Neupřesnila sice, kdy nabídky zazněly, ale lze odvodit, že labouristé je učinili, když byli u vlády, což muselo být před rokem 2010. Tedy v době, kdy Rowlingová ještě mohla psát sérii o kouzelníkovi Harrym Potterovi, která z ní udělala spisovatelskou celebritu. Poslední kniha fantasy ságy Harry Potter a relikvie smrti vyšla v Británii v roce 2007. O rok později mimochodem spisovatelka podpořila milionem dolarů labouristy.

Od Konzervativní strany mohla nabídka přijít kdykoliv v uplynulých čtrnácti letech.

Baronka Rowlingová?

Pokud by Rowlingová přece jen zaujala místo ve Sněmovně lordů, s nejvyšší pravděpodobností by získala titul baronky, spekuluje BBC.

Rowlingová už má několik nejvyšších britských ocenění. V roce 2000 ji královna Alžběta vyznamenala Řádem britského impéria za přínos k dětské literatuře. Je také nositelkou Řádu společníků cti, který může mít vedle samotného britského panovníka jen 65 členů.

Sněmovna lordů, tedy horní komora Parlamentu Spojeného království, přezkoumává právní předpisy přijaté volenou Dolní sněmovnou. Její počátky sahají až do jedenáctého století a většinu své historie byla složena z dědičných šlechticů, přes dvě desítky členů tvoří také anglikánští biskupové. Většina členů je v současnosti jmenována panovníkem, a to na doporučení premiéra.

V souvislosti s vysokým věkem některých zákonodárců je horní komora terčem kritiky kvůli údajné neefektivitě své práce. Současná vláda Keira Starmera oznámila, že připravuje reformu horní komory parlamentu. Měla by odstranit práva dědičných zákonodárců v ní zasedat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 2 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025
Načítání...