Anglie omezuje genderovou léčbu pro děti

6 minut
Horizont ČT24: Omezení genderové léčby u dětí
Zdroj: ČT24

Už pět evropských zemí omezilo hormonální léčbu pro dospívající s genderovou dysforií, tedy u mladých, kteří usilují o změnu pohlaví. Po čtyřech severských státech tak nyní rozhodla i Anglie. Národní zdravotní služba (NHS) tak učinila na základě čtyřleté studie, která užívání léků blokujících pubertu, jako jsou androgeny nebo estrogeny, nedoporučuje kvůli obavám z dlouhodobých účinků. V řadě případů se i přes provedenou operaci chtějí mladí po letech vrátit ke své původní identitě, podle sociologa Zdeňka Slobody se ale jedná pouze o velmi malé procento. Rozhodnutí přivítal také britský premiér.

V Anglii čekalo na konci minulého roku na péči genderových specialistů skoro šest tisíc náctiletých. „Strávila jsem čtyři roky na čekacích listinách, abych měla schůzku se specialistou z NHS. Bylo to neuvěřitelně frustrující. Období mezi tím, kdy mi řekli, že k tomu před mými osmnáctými narozeninami nedojde, a tím, kdy jsem získala soukromou zdravotní péči, bylo neskutečně temné z hlediska mého duševního zdraví,“ popisuje svoji zkušenost trans žena Sonja, která dlouho usilovala o změnu pohlaví.

Právní zástupce Keiry Bellové, která si přeje vrátit tranzici, ale varuje, že pro řadu mladých lidí je už bohužel pozdě. „Žijí s důsledky špatného přístupu zdravotníků a jejich životy se navždy změnily,“ konstatuje.

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka je nutné k dětem, „které zpochybňují svou identitu přistupovat soucitně a citlivě, zároveň je potřeba v těchto oblastech postupovat s extrémní opatrností, protože dlouhodobé dopady toho, co všechno to znamená, nejsou známé. Blaho dětí je na prvním místě. Proto jsme jednali na základě prozatímních zjištění, ať už jde o opatření NHS zakazující rutinní používání blokátorů puberty, nebo o přístup škol k řešení těchto otázek“.

Hormonální léčba může být vratná, většina mladých retranzici nechce

Sociolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého a předseda Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva Zdeněk Sloboda míní, že zájem o hormonální terapii v zemích jako je Anglie je dán tím, že tamní společnosti nejsou tak genderově polarizované, přistupují k rozmanitosti společnosti – i té genderové, liberálněji, a proto lidé v těchto zemích mají označení, se kterými se mohou snáze identifikovat. „Dospívající zkoušejí svoji identitu a tohle se stává daleko častější součástí právě hledání své identity,“ popisuje Sloboda.

Hormonální blokátory se běžně používají od osmdesátých let, například u dětí, kterým začala puberta předčasně, upozorňuje Sloboda. Podle něj tak jejich nasazení není vždy nevratnou intervencí, ale záleží na tom, jak dlouho se hormonální terapie realizuje.

„Současná změna se pojí s tím, co někteří autoři a aktivisté označují jako ‚trans hysterii‘, která je často motivovaná tím, že určitá část trans dětí nebo dospívajících chce takzvanou retranzici (navrácení do stavu před změnou pohlaví). Je ale nutno říct, že se jedná o velmi malé procento,“ vysvětluje Sloboda. Na základě těchto údajů se sice „bije na poplach“, většina dospívajících ale retranzici nechce.

Sloboda ale také vyzdvihuje, že pokud například úřední změna pohlaví nevynucuje sterilizaci a chirurgický zákrok (jako je tomu v Česku), tak velká část těchto intervencí, například právě hormonálních, je do velké míry vratná a neexistují studie, které by potvrzovaly, že dochází k dlouhodobé újmě. Nynější politické proměny jsou tak podle něj možná až přílišnou snahou být opatrný a paternalistický.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové zabili v Kryvém Rihu nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí

Ruský raketový útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si v pátek vyžádal nejméně čtrnáct obětí, včetně šesti dětí, uvedl šéf oblastní správy Serhij Lysak. Počet obětí a raněných se podle něj ustavičně zvyšuje. Přes padesát lidí při zásahu obytné čtvrti utrpělo zranění, píše Reuters s odvoláním na tamní činitele. V noci na pátek Rusko útočilo také na Charkov, zemřelo nejméně pět lidí a 35 je zraněno, informuje Ukrajinska pravda s odkazem na oblastní samosprávu města.
07:43Aktualizovánopřed 18 mminutami

„Strach je nakažlivý.“ Harrisová a Obama se opřeli do Trumpa

Exprezident USA Barack Obama a bývalá viceprezidentka Kamala Harrisová z Demokratické strany nebývale otevřeně kritizovali nedávné kroky vlády Donalda Trumpa. Podle Harrisové návrat republikána do Bílého domu vyvolal „velký pocit strachu“. Obamovi se nelíbí mimo jiné kroky v oblasti imigrace, cel či zastrašování zpravodajských médií, uvedla stanice CNN.
před 47 mminutami

Akciové burzy druhým dnem zažívají jízdu z kopce

Evropské akciové burzy zažívaly i v pátek prudký pokles: investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Dalším poklesem zahájily páteční obchodování rovněž americké akciové indexy. Situaci vyostřila též páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
před 2 hhodinami

Arménie přijala zákon umožňující zahájit proces přistoupení k EU

Arménský prezident Vahagn Chačaturjan podepsal zákon, který vytváří právní základ pro možný vstup země do Evropské unie, píše agentura Reuters. Arménie se v posledních letech snaží vzdalovat od svého tradičního partnera Ruska a budovat jiné mezinárodní vazby.
před 2 hhodinami

Nad posledním nacistickým transportem z Bratislavy už létali Sověti

V pátek 4. dubna uplynulo osmdesát let od osvobození Bratislavy, k němuž došlo v rámci první etapy bratislavsko-brněnské operace, během níž sovětské a rumunské jednotky osvobozovaly jihozápad slovenského území od nacistů. Boje o Bratislavu, které se Němci nechtěli snadno vzdát, začaly 2. dubna 1945.
před 3 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
13:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rumunští vojáci trávili rodičovskou jako žoldáci v Kongu

Vyšetřování rumunského ministerstva obrany odhalilo, že stovky záložníků armády podepsaly smlouvy s nejrůznějšími soukromými bezpečnostními společnostmi, které operují ve válkou zmítaném středoafrickém Kongu. Coby žoldáci v Kongu bojovalo i několik rumunských vojáků v aktivní službě, kteří odešli na rodičovskou dovolenou, píše server Euractiv.com.
14:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...