Princeznu Hyacintu v Liberci unesli Oskaru Nedbalovi

3 minuty
Princezna Hyacinta se vrátila do Šaldova divadla
Zdroj: ČT24

Děj baletního příběhu o lásce je umístěn na hrad Trosky, kam vesnického kováře zavede touha získat bájný poklad. Potkává ale princeznu Hyacintu, kterou unesl černokněžník, a pokusí se ji vysvobodit. „Má si najít ženicha, ale nechce žádného z nápadníků, který je jí nabízen. Zamiluje se do prostého kováře, vznikne opravdová láska,“ doplnila představitelka princezny Hyacinty Johana Březinová. Alternuje ji Nuria Cazorla García.

„I dospělý divák si tam může najít určité symboly, základ, který máme všichni rádi,“ dodává k příběhu choreografka a režisérka Marika Blahoutová.

Pohádkový titul se na českých scénách hrál naposledy v roce 1949, od opakovaného nastudování divadelní soubory nejen v Liberci nejspíš odrazovala přílišná komplikovanost děje, do něhož autor Oskar Nedbal zakomponoval i Kleopatru nebo Labutí jezero.

Nedbal se proslavil operetou Polská krev, ještě před premiérou tohoto kusu složil ale i několik baletů na pohádkové náměty. Princeznu Hyacintu představil publiku v roce 1911 v Národním divadle, plakát k inscenaci tehdy vytvořil Alfons Mucha.

Nedbalova hudba nestačila

Pro aktuální uvedení bylo třeba původní balet upravit. „V roce 1911 to byla baletní pantomima, férie se spletitým dějem. My jsme ho trošku vyčistili, ale nechali jsme původní postavy,“ upřesnila dramaturgyně Kateřina Hanáčková.

Z Nedbalova baletu se dochovala jen půlhodinová nahrávka. Hudbu v představení proto doplňují skladby současného komponisty Zbyňka Matějů. Podle Mariky Blahoutové vznikl soudržný celek.

Máté Brünn a Johana Březinová
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

„Je propojením melodické hudby Oskara Nedbala, protože jeho melodie jsou krásně naplněné emocemi a různými vztahovými záležitostmi. Naproti tomu je Zdeňkova hudba, která mi dává svobodu pohybu, která je dynamická, má v sobě úplně jinou emoci, až filmovou.“

Premiéra Princezny Hyacinty je v Liberci plánována na 31. března. V roli kováře se střídají Máté Brünn a Michal Kováč, černokněžníka tančí Jaroslav Kolář či Richard Svoboda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 18 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 22 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...