Praha má svou Wall Street, zabydleli ji umělci „z ulice“

Pražská galerie Villa Pellé na výstavě Wall Street shromáždila tvorbu devíti zástupců domácí street art a graffiti komunity. Vystavující umělci mají společnou historii „z ulice“, většina z nich se ale už delší dobu věnuje volné tvorbě a vystavuje v galeriích. Do projektu se zapojily i další galerie.

„Před dvaceti lety jsem zastával názor, že pravé umění není v galeriích, a naprosto jsem tento svět neuznával. Po letech jsem svůj názor změnil. Ale nikdy jsem nepochyboval o tom, že se budu živit tím, co chci dělat,“ přiznává jeden z vystavujících umělců Jan Kaláb. Dodává, že pro návštěvníka může být zajímavé sledovat, jak se umělecká dráha někdejších streetartistů posunula. 

Proměnou prošel i samotný street art. „V našich končinách je již etablovaným směrem současného výtvarného umění a jeho nejvýraznější představitelé patří mezi respektované umělce, za jejichž tvorbou se chodí právě do galerií a jejichž díla zdobí legální plochy našich měst,“ připomíná ředitelka galerie Villy Pellé Vladana Rýdlová.

Díla pro výstavu vybral kurátor Radek Wohlmuth, který projektem Wall Street připomíná desáté výročí mezinárodně obsazené výstavy Městem posedlí. Ta u nás jako první v Česku fenomén graffiti a street artu zmapovala.

Něco, co prostě zůstalo pod kůží

S Janem Kalábem aka Pointem se ve Wall Street sešli Epos 257, Zeb One, Bill The Hobo, Masker, Bior, Tron, Obic a X-dog. Z „pouliční“ minulosti dodnes čerpají. „Do malby jsem si přenesl moment až radikální svobody,“ přiznává například Bior, občanským jménem Matěj Olmer. Trochu jiný pohled na svou graffiti zkušenost má Jakub Uksa (Obic): „Spíš mi šlo o výtvarnou stránku než o tu pankáčskou, že si dělám, co chci, a nikoho se neptám.“

Pro Václava Matouška, na graffiti scéně známého jako Bill the Hobo, je jeho předchozí tvorba uzavřenou kapitolou, i když ho stále ovlivňuje. „Je to něco, co mi prostě zůstalo pod kůží a beru to jako svoji přirozenou součást, aniž bych přemýšlel o tom, že bych se k tomu měl nějak vracet,“ říká. „Teď už se to všechno promíchává dohromady,“ souhlasí Jakub Matuška (Masker).

Výstava Wall Street do 7. srpna zaplnila všechny tři patra Villy Pellé i přilehlou zahradu, kde návštěvníci najdou „kiosek“ od Michala Škapy. Název zastřešuje i související pražské tematické výstavy v The Chemistry Gallery, Bold Gallery a Karpuchina Gallery. V plánu je i několik velkoformátových maleb přímo na domech ve veřejném prostoru.

3 minuty
Street art na výstavě
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 14 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 20 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...