Praha hlásí Bouřkovou sezonu. Přijel Andrzej Sapkowski

Nahrávám video
Zaklínač úspěšně bojuje i v počítačové hře
Zdroj: ČT24

Andrzej Sapkowski, tvůrce legendární fantasy ságy o Zaklínači, ve čtvrtek v Praze uvede dvě audioknihy podle svých románů. Sapkowského sága je známa nejen ze stránek knih, ale i z filmů nebo počítačových her, o nichž mluví i prezident Obama.

Sapkowského nejznámějším dílem jsou povídky a rozsáhlá sága o Zaklínači. Titulní postavou je potulný bojovník Geralt, který má díky mutaci zázračné schopnosti, podstoupil náročný bojový výcvik a živí se jako nájemný zabiják a lovec nestvůr.

Počítačového Zaklínače zná i Obama

Příběhy neprodávanějšího polského spisovatele se v Polsku staly předlohou neméně úspěšné počítačové hry. Jejich počítačovou verzi si koupilo více než šest milionů hráčů.

„Její hrdinové mají přitažlivou historii, jsou rozporuplní. To je na trhu počítačových her výjimka, většinou jsou všichni černobílí, zatímco u Sapkowského je všechno zvláštně šedé,“ odůvodňuj úspěch Konrad Tomaszkiewicz, hlavní vývojář hry Zaklínač 3.

Počítačová verze Zaklínače dostala mladého vývojáře do první ligy světových her. Hodnotu jeho firmy vystřelila na 15 miliard korun. Při loňské návštěvě o hře veřejně mluvil i americký prezident Barrack Obama, který ji dostal od premiéra Donalda Tuska.

Andrzej Sapkowski
Zdroj: ČT24

„Moc nás těší, že zlepšujeme image Polska v zahraničí. Dokazujeme, že není důležité, kde bydlíte, ale že s vášní a nasazením můžete skvělé věci dělat všude,“ vyvozuje Tomaszkiewicz z úspěchu.

Sága pokračuje filmem?

První příběh o Geraltovi napsal jeho autor, Andrzej Sapkowski, v osmdesátých letech. Jeho fantasy příběhy mají i dnes spoustu fanoušků. „ V roce 2015 patřilo hned pět Sapkowského knížek do první desítky nejprodávanějších fantasy titulů v Polsku,“ upozornila Dorota Pietrzyková z knižního domu Empik.

V Polském institutu v Praze představí Sapkowski 19. listopadu dvě audioknihy podle svých románů Zaklínač: Bouřková sezona a Krev elfů. Spisovatel zásadně neposkytuje televizní rozhovory, před návštěvou Česka ale poslal alespoň vzkaz:

„Na to, že jsem se stal spisovatelem, mělo vliv hodně autorů. Přední místa mezi nimi patří Jaroslavu Haškovi, Karlu Čapkovi nebo Janu Drdovi.“

Zaklínač se v Polsku dočkal také už několika filmových zpracování. Podle spekulací médií se na ságu chystá i kabelová televize HBO, zpráva však nebyla potvrzena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do očí se jim propsal život i válka, říká fotograf o lidech z Náhorního Karabachu

Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín a Jan Mihaliček fotografovali na přelomu milénia Národní Karabach. V konflikty poznamenané enklávě v jihozápadním Ázerbájdžánu zachytili hrůzy války, uprchlíky, ale také obnovu ve vzácných chvílích klidu. Jejich snímky jsou do poloviny června k vidění na výstavě Když se Bůh nedíval v pražské Leica Gallery. Mihaliček o Náhorním Karabachu mluvil s moderátorkou Terezou Řezníčkovou v Událostech, komentářích.
před 5 mminutami

Mužům se špatně vyjadřují emoce, říká tvůrce seriálu o toxické maskulinitě

Skotský scenárista, komik a herec Richard Gadd na sebe upozornil autobiografickou zpovědí ze zkušeností se stalkingem a znásilněním. Osobní příběh Sobík nejprve uspěl na britských jevištích a jeho televizní zpracování sbíralo jednu cenu za druhou. Teď se pustil do čisté fikce – mrazivého dramatu Poloviční chlap „o dvou zlomených mužích“.
před 1 hhodinou

Koloseum chystá obranu proti překupníkům se vstupenkami

Pokud se lidé chystají do Itálie, musí se připravit na komplikace se vstupenkami na nejžádanější památky. Z oficiálních předprodejů je totiž vykupují překupníci a nabízejí za vyšší ceny. Platí to například pro římské Koloseum, které už kvůli tomu chystá změnit podmínky on-line prodeje. Podle redaktora ČT Vladimíra Piskaly většina lidí vstupenky na prohlídku tohoto amfiteátru nekupuje v oficiálním předprodeji, ale u někoho jiného a většinou dráž.
včera v 11:49

Rocky konečně zdolal „své“ schody. Philadelphské muzeum ale sochu léta odmítalo

Herec, scenárista a režisér Sylvester Stallone už v osmdesátých letech věnoval městu Philadelphia sochu znázorňující nejslavnějšího tamního obyvatele, který nikdy nežil – filmového hrdinu Rockyho Balbou. Stát měla u ikonických schodů, na nichž hollywoodský boxer-outsider trénoval. Jenže ty vedou k Muzeu umění, které se desetiletí stavělo proti umístění kýčovité rekvizity. Názor změnilo až nyní – a spornou sochu rovněž uznalo jako outsidera, který nakonec díky vytrvalosti dosáhl svého.
včera v 11:06

Touha po dokonalosti nás dohání, upozorňuje Šindelka v Systémech něhy

Dvojnásobný držitel Litery za prózu Marek Šindelka vydal nový román Systémy něhy. Ve své zatím nejrozsáhlejší knize se zaměřil na vztah otce s dcerou a také na posedlost dokonalostí, která člověka může proměnit ve stroj.
27. 4. 2026

VideoRestaurátoři opravují největší sousoší na Karlově mostě

Na Karlově mostě pracují restaurátoři na renovaci barokního sousoší svatého Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana poustevníka. Jde o největší sochařské dílo na mostě. Kromě kompletního vyčištění také opraví části, u kterých hrozil pád. „Z přední strany se tam vloží nerezová armatura, která to bude fixovat,“ popisuje příklad technického řešení rozsáhlé praskliny restaurátor Jan Brabec. Práce odborníkům potrvají do konce léta a Galerii hlavního města Prahy, která postupně restauruje všech třicet soch a sousoší na mostě, vyjdou na bezmála milion korun.
25. 4. 2026

Major Zeman nebyl „jen“ krimi, jeho případy sloužily propagandě, ukazuje ÚSTR

Seriál 30 případů majora Zemana, vysílaný v sedmdesátých letech, promyšleně propojil populární krimi žánr s politickým zadáním, tedy ovlivnit u veřejnosti vnímání poválečných dějin. „Je to typická esence komunistické propagandy,“ poznamenal náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Kamil Nedvědický v pořadu 90’ ČT24 moderovaném Marianou Novotnou. Právě ÚSTR připravil ve spolupráci s Muzeem Police ČR a ČT cyklus přednášek, který poodkrývá kontext „českého Bonda normalizace“.
24. 4. 2026

U žen s ADHD se čekalo, že budou hodné holčičky, říká spoluautorka knihy Roztěkané

Cenu Magnesia Litera za publicistiku získala nedávno kniha Roztěkané o ženách, které žijí s diagnózou ADHD. „Je to rok, co knížka vyšla, a my dodnes dostáváme spoustu krásných reakcí od žen, kterým nějakým způsobem pomáhá. Takže to je možná větší benefit než Magnesia Litera, i když za ni jsme samozřejmě velmi vděčné,“ podotkla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Terezou Řezníčkovou spoluautorka knihy Klára Kubíčková.
24. 4. 2026
Načítání...