Památkáři zřejmě nebudou vzácnou památkou filmového průmyslu

Vlastně jsme z toho všichni trochu smutní. George Clooney již dávno přesvědčil, že není jen hezoun. Umí hrát, režírovat, přemýšlí, je poctivý k sobě i k divákům a vůbec ze všeho nejvíc mu svědčí kolektivní souhra. Když se tedy proslechlo, že bude režírovat a hrát ve filmu spolu s Mattem Damonem, Billemem Murray, Johnem Goodmanem, Jeanem Dujardinem, Hughem Bonnevillem, Bobem Balabanem, přičemž ženský part zastupuje Cate Blanchett, nemohlo vzniknout než příjemné očekávání. Bohužel výsledek toto očekávání nepotvrdil.

Nedá se říci, že by se jednalo o vyloženě špatný film. To v žádném případě, jde o celkem přijatelné dílo, ovšem jaksi bez chuti a zápachu. Památkáři vznikli na základě skutečných událostí, které literárně zaznamenali Robert M. Edsel a Bret Witter.

„Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání druhé světové války nakradli,“ stojí v distribučním listu k filmu. Bohužel filmové zpracování o jejich nasazení vlastních životů nudí víc, než je přijatelné.

Památkáři - USA, 2014, režie: George Clooney.
Zdroj: ČT24/CinemArt

„Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech,“ píše se dál. Máme tedy zde dramatickou až nebezpečnou situaci, časový stres a partu odhodlaných, čestných chlapíků, kterým jde o věc. S trochou osvědčené hollywoodské omáčky by to mohl být další z lahodných pokrmů pro filmové fanoušky.

Mohl, ale není. Nejslabším místem je především scénář, který historické události neprobarvil nosným příběhem s plnokrevnými charaktery. Jakoby se scenáristé, Clooney spolu s Grantem Heslovem, obávali, ať již z piety nebo pouhé slušnosti, cokoli dodat zvenčí. Vznikl epizodický sled scén, více méně popisného charakteru, připomínající spíše dokumentární žánr. Jen velmi sporadicky probleskne jiskřivější moment v podobě dialogu nebo divácky atraktivnější sekvence.

Nevyhraněné charaktery neposkytují svým představitelům žádný prostor pro hraní (a že tato plejáda herců zvládne leccos a s přehledem, víme). Všichni jsou tak nějak stejní, rozdíly činí jen věk, váha a pohlednost, takže není vlastně čím upoutat a čím oživit epické vyprávění. Ušlechtilost činu ani jeho potencionální nebezpečnost samo o sobě nestačí.

Snímkem se povedlo vzdát poctu skupině lidí, kteří se zasloužili o záchranu a navrácení kulturního dědictví, ale za cenu potlačení zájmu diváka. Jakoby se Clooney tak strašně bál nařčení z podbízivosti, že vše hravé a vděčné odstranil. V rámci poslání abdikoval na diváckou přitažlivost snímku. Dobré obsazení sice přitáhne dostatek lidí do kin, ale nadšení se od nich tvůrci asi nedočkají.

Památkáři / The Monuments Men- USA, 2014, 119 min. Režie: George Clooney . Scénář: George Clooney, Grant Heslov. Kamera: Phedon Papamichael. Hudba: Alexandre Desplat. Hrají: Matt Damon, George Clooney, Cate Blanchett, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Hugh Bonneville, Bob Balaban, Sam Hazeldine, Justus von Dohnányi, Lee Asquith-Coe, Luc Feit, Dimitri Leonidas, Alexandre Desplat, Udo Kroschwald, Zahary Baharov, Serge Hazanavicius, Grant Heslov.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...