Oko nad Prahou mrkne i na Londýn

Londýn - Oko nad Prahou, dokument o architektovi Janu Kaplickém a jeho projektu pražské Národní knihovny, bude mít mezinárodní premiéru začátkem července na londýnském festivalu architektury. Snímek režisérky Olgy Špátové, na němž se podílela i Kaplického žena Eliška, bude jednou z řady akcí, které organizátoři přichystali v rámci festivalu pořádaného po celém Londýně každé dva roky.

Projekt Národní knihovny v Praze je natolik radikální, vzrušující a tak předbíhá dobu, že vyvolal značné kontroverze, uvedli organizátoři festivalu, který se bude konat od 19. června do 4. července. Film Oko nad Prahou se bude promítat 2. července.

Kaplický do Londýna emigroval po roce 1968, spoluzaložil studio Future Systems a postupně se zde proslavil řadou návrhů i realizací. "Pro českého emigranta Kaplického to také představovalo triumfální návrat domů, potvrzení jeho nekompromisní filosofie dívající se stále kupředu a nakonec tragicky poetické zakončení jeho pozoruhodné kariéry. Když vyhrál mezinárodní soutěž, populární návrh, který měl velkou podporu, narazil na opozici české vlády a místních úřadů a tvrdá bitva začala," píší organizátoři.

Přečtěte si: Svět Jana Kaplického v DOX

Promítání dokumentu se zúčastní také česká architektka v Londýně Eva Jiřičná a Deyan Sudjic, který již loni v létě připravil o Kaplickém výstavu v londýnském Muzeu designu.

Snímek o posledních dvou letech architektova života začíná 2. března 2007, kdy byl Kaplický se studiem Future Systems vyhlášen vítězem soutěže. Film chronologicky představuje vývoj událostí kolem projektu, včetně toho, jak radikálně se názory na něj měnily u některých zúčastněných.

Jan Kaplický a architekti ze studia Future Systems
Zdroj: ČT24/HCE