Nová Sněhurka kousla do otráveného jablka ještě před premiérou

Remake Sněhurky od Disneyho dorazí na hollywoodskou premiéru po skromnějším červeném koberci, než se předpokládalo. Studio se rozhodlo omezit při slavnostním uvedení přítomnost médií. Důvodem je zřejmě příliš rozdělujících témat spojených s filmem. Pohádkový příběh se zapletl do kulturních válek i konfliktu na Blízkém východě.

Na premiéry, zvláště tak očekávaných blockbusterů, jako je Sněhurka, zve studio Disney obvykle desítky médií. Na první uvedení nové verze klasické pohádky v honosném losangeleském kině El Capitan, kde studio své tituly uvádí už sto let, se ale dostanou jen fotografové a místní štáb, píše magazín Variety.

Remake přelomové klasiky

Sněhurka v režii Marca Webba, jehož nejviditelnějším režijním velkorozpočtovým počinem je Amazing Spider-Man, je hraným zpracováním animované klasiky z roku 1937. Na premiéře prvního celovečerního kresleného filmu Walta Disneyho nechyběly tehdy hollywoodské hvězdy jako Charlie Chaplin, Judy Garlandová nebo Clark Gable.

Kreslená pohádka s písněmi podle předlohy bratří Grimmů znamenala přelom pro animovaný film a vyvrátila pochybovačné poznámky, že se tato technika hodí jen pro krátké příběhy a cokoliv delšího si koleduje o propadák. Sněhurka naopak dala impulz ke vzniku dalších celovečerních titulů a vysloužila si mimo jiné zvláštního čestného Oscara za novátorský přístup. 

O zásadní titul šlo i pro samotné studio Disney, jemuž se rozpočet nakonec nafouknutý na jeden a půl milionu dolarů vyplatil. Celovečerní Sněhurka se stala hitem a vydělala několikanásobek. V září 1938 se promítala i v tehdejším Československu, nejprve v originále, následně se díky diváckému úspěchu dočkala i českého znění.

Natočit hranou verzi jednoho ze svých nejpopulárnějších příběhů se Disney rozhodl po úspěchu podobných remaků Aladina, Malé mořské víly nebo Lvího krále (byť ten se jako reálný jen tváří).

V případě Sněhurky nejde o převedení jedna ku jedné, už jen proto, že animované vyprávění trvalo jen něco málo přes osmdesát minut. Hraná novinka je o téměř tři čtvrtě hodiny delší. Rozkošatil se tedy děj a také přibyly nové písně a úpravy se dočkaly ty původní.

Z filmu Sněhurka (2025)
Zdroj: Falcon

Sněhurku nezachrání žádný „stalker“

Když v roce 2022 přestavila společnost Disney první teaser z chystané hrané Sněhurky, označila představitelka titulní role Rachel Zeglerová animovanou klasiku ze třicátých let za zastaralou, protože se soustředí na milostný příběh, v němž princ „Sněhurku doslova stalkuje“. Zvláště scéna, kdy mladík políbí spící dívku (čímž jí zachrání život), může být v dnešním kontextu brána jako problematická.

Zeglerová také podotkla, že nová Sněhurka není jen delší verzí filmu z roku 1937, ale jeho moderním pojetím. „Princ ji nezachrání. Nebude snít o pravé lásce. Bude snít o tom, že se stane lídryní, kterou ví, že může být. Lídryní, o které jí její zesnulý otec řekl, že by měla být, pokud bude nebojácná, čestná, statečná a upřímná,“ prozradila Zeglerová. A dodala, že v takovém příběhu se mohou najít mladí lidé po celém světě.

K dohadům, jak moc by mohla být Sněhurka spíš „snow woke“, vedl i výběr tvůrců. K práci na scénáři svěřeném Erin Cressidě Wilsonové přizvali producenti – ještě před tím, než se stala hitem její Barbie – Gretu Gerwigovou, vnímanou jako feministickou tvůrkyni.

Andrew Burnap jako princ a Rachel Zeglerová jako Sněhurka
Zdroj: Falcon

Disney se obrací v hrobě, obává se syn původního režiséra

Princ v nové Sněhurce nechybí, přestože Zeglerová prohlásila, že jeho scény mohly být vystřiženy. Hraje ho Andrew Burnap. Syn režiséra původní Sněhurky Davida Handa, který se jmenuje stejně jako jeho otec, prohlásil, že se tvůrci tohoto snímku budou „obracet v hrobě“, protože současné vedení studia „ničí“ jejich dílo.

Výrok Zeglerové se probíral hojně i na sociálních sítích. Více než deset milionů zhlédnutí nasbíralo TikTok video uživatelky @CosyWithAngie, která herečce kontrovala, že kritizování Disneyho pohádek není feministické, protože ne každá žena chce být a je lídrýní, což je stejně v pořádku jako opak. A že „není antifeministické chtít se zamilovat“.

Fanouškovská vášeň pro Sněhurku

Herečka se k reakcím vyjádřila letos v únoru v rozhovoru pro mexický Vogue. Zdůraznila, že Disneymu se v nové Sněhurce podařila rovnováha mezi animovanou klasikou, „kterou všichni milují“, a snahou představit příběh nové generaci. Negativní komentáře si prý vykládá jako fanouškovskou „vášeň“ a přijímá je s respektem. Ne všichni dle ní mohou mít stejné pocity.

Jedovaté poznámky na svou adresu si musela vyslechnout také po oznámení hereckého obsazení filmu, někteří vhodnost výběru Zeglerové zpochybňovali kvůli jejímu kolumbijskému původu.

Z filmu Sněhurka (2025)
Zdroj: Falcon

Jak zobrazit sedm trpaslíků

Pozornosti neuniklo ani sedm trpaslíků. V roce 2022 vyjádřil herec Peter Dinklage, známý ze seriálu Hra o trůny, nepochopení, proč Disney točí „zpátečnický příběh o sedmi trpaslících, kteří spolu žijí v jeskyni“, zatímco do role Sněhurky progresivně vybere herečku s kolumbijskými kořeny. Studio reagovalo prohlášením, že přípravu filmu konzultuje s osobami s nanismem, k nimž Dinklage také patří.

Ne všichni Dinklageovi kolegové se ale s jeho názorem ztotožňovali, někteří mu vyčítali, že svými výroky bere hercům malého vzrůstu možnost získat roli ve filmu. Aby se studio Disney vyhnulo stereotypnímu zobrazování, vytvořilo nakonec trpaslíky digitálně a označilo je spíše za „kouzelné bytosti“.

Propalestinská Sněhurka, proizraelská Zlá královna

Sněhurka se také zapletla do izraelsko-palestinského konfliktu, když protichůdné názory vyjádřily veřejně představitelky filmových nepřítelkyň Sněhurky a Zlé královny.

Izraelská herečka Gal Gadotová, která ztvárnila Sněhurčinu nepřející macechu, po teroristickém útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 kritizovala v instagramovém příspěvku, že svět nedostatečně odsoudil násilí vůči ženám. Zeglerová se netají propalestinskými postoji. To přispívá k polarizaci diváků a zastánců jednoho či druhého názoru, dokonce k výzvám k bojkotu filmu, jakkoliv herečky při společných prezentacích filmu žádnou vzájemnou nevraživost neprojevují.

Gal Gadotová jako Zlá královna ve filmu Sněhurka (2025)
Zdroj: Falcon

Politiku vtáhl do debaty o filmové Sněhurce také jiný post Zeglerové, jímž reagovala na znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a jeho podporovatelům přála, ať „nikdy nepoznají mír“. Následně se za svou netoleranci k odlišným názorům omluvila.

Zda je přes to všechno nejkrásnější, zjistí nová Sněhurka v kinech, včetně těch českých, po 20. březnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
včera v 16:56

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...